Kniha Krakonošův rok.Zdroj: archiv„Na pozadí měsíčního běhu v ní nahlédneme do života zdejších horalů, jejich zvyků, moudrosti a také svérázného humoru,“ přiblížil knihu nakladatel Roman Karpaš.

Dodal, že příběhy našich prapředků ukazují i způsob, jakým řešili každodenní svízele a na druhé straně si užívali i radosti. „Jak viděli a vykládali si svět okolo sebe, má v naší současné přetechnizované a zbytečně komplikované době obzvláštní půvab zejména připomínkou základních životních pravd, na něž ve spěchu dnešní doby někdy tak trochu zapomínáme,“ dodal Karpaš.

Krabice od bot. Ilustrační foto.
Krabice od bot: V Libereckém kraji hledají další sběrná místa vánočních dárků

Kniha je psaná v krkonošském nářečí a mimo jiné popisuje řadu míst, s jejichž podobou se dnes už nesetkáme. Zárukou kvality je autorské duo Amálie Kutinová a Marie Kubátová. Kniha je bohatě ilustrovaná díky reprodukcím historických předmětů z rozsáhlých fondů Krkonošského muzea v Jilemnici včetně detailů unikátního Metelkova betlému.

S mašinkami za svobodou

Druhou novinkou je volné pokračování knihy nejen pro děti o Tanvaldských mašinkách. Autorem je spisovatel a publicista Lubomír Vejražka, kterého zná veřejnost především jako spoluautora knih o Huascaránu (mimochodem ta nejnovější vychází rovněž letos) a dvou románů, které mapují osudy rodin a dětí vězňů z komunistických lágrů 50. let.

Do dětského světa si autor odběhl právě za příběhy z tanvaldského nádraží. V alegorickém příběhu mašinek, které utíkají za svobodou, autor nezapře své životní téma, kterým je vzpoura proti totalitě. Dětskému čtenáři možná objasní řadu věcí lépe než hodiny dějepisu, ale především připomene základní hodnoty lidského konání, jakými jsou slušnost a morálka, ale i odvaha nepodřizovat se diktatuře, ať už má jakoukoliv podobu, a hlavně rozpoznat její plíživé příznaky.