Resort školství včera udělil na slavnostním předávání v sídle krajského úřadu ocenění studentům a žákům, kteří úspěšně reprezentovali Liberecký kraj v mezinárodních a celorepublikových vědomostních, uměleckých, odborných i sportovních soutěžích, a medailisty z Her 6. Letní olympiády dětí a mládeže 2013. Ocenění převzali z rukou hejtmana Martina Půty, náměstkyně pro sport Zuzany Kocumové a radní pro resort školství a mládeže Aleny Losové dostali také věcné ceny včetně motivační finanční odměny. Kraj ocenění uděluje od roku 2005 a letos mezi studenty rozdělil 87 200 korun.

„Milé děti, holky, kluci, studenti, pedagogové, trenéři, rodiče. Rád bych Vás všechny přivítal a především těm, kteří si dnes převezmou ocenění, bych chtěl říci, aby si dnešní odpoledne dobře zapamatovali, protože jsme tady proto, že se vám něco povedlo a to je důvod, abychom vám poděkovali," přivítal všechny v sále hejtman Martin Půta.

Na jeho slova navázala náměstkyně Alena Losová která řekla, že je pro ní čest předávat ocenění dětem a mladým lidem, které baví to, co dělají a dokážou obětovat kus svého času, aby na sobě pracovali a stali se nejlepšími. Kocumová děkovala trenérům a učitelům, kteří děti důsledně vedou a pomáhají jim s vlastním rozvojem. Slavnostní odpoledne zahájilo dvěma hudebními skladbami saxofonové kvarteto studentů ze Základní umělecké školy Jabloňová, kteří byli později v průběhu odpoledne také oceněni.

Kandidáti a nominace

Jak bylo řečeno kraj každoročně vyhlašuje otevřenou výzvu, která směřuje ke vzdělávacím institucím v Libereckém kraji. Ty mohou nominovat své úspěšné žáky na ocenění. Z obdržených nominacích pak vybírají krajští zastupitelé finální kandidáty. Letos jich bylo 107, zastoupeni byli jazykově nadaní studenti, kteří se účastnili konverzačních soutěží v anglickém či francouzském jazyce, mladí fyzikové, kteří zkoušeli zvrátit současné fyzikální zákony, sportovci, kteří soutěžili na dětské olympiádě nebo individuálně ve svém oboru. Mezi oceněnými se objevili i muzikanti, lesníci, vzpěračka nebo střelkyně ze vzduchové pistole z Nového Boru.

Cenu si převzala i dvanáctiletá plavkyně Kateřina Matošková, která slavila fenomenální úspěch na letní olympiádě pro děti a mládež ve Zlíně, kde získala čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

„Měla jsem štěstí, ale možná to bude i v genech, protože moje mamka byla taky dobrá plavkyně. Hlavně je to ale zásluha tréninku, protože trénuju pětkrát v týdnu. Školu zvládám v pohodě, horší je to se soustředěním, na které kvůli škole někdy nemůžu jet," řekla Kateřina, která se sportovnímu plavání věnuje již šestým rokem. Dodala, že už se těší na Mistrovství České republiky, kde bude reprezentovat kromě školy i Sportovní plavecký klub Liberec.

Mezi oceněnými byl i Filip Vinš, student 3. ročníku Obchodní akademie Turnov, obor ekonomie a podnikání, který ve volném čase vytvořil mobilní aplikaci PICKNOTE.com a přihlásil se s ní do soutěže Podnikavá hlava, kde se soutěží o nejlepší podnikatelský záměr.

Podnikavá hlava

„Je to sociální síť pro středoškoláky, která umožní žákům studium i mimo školu. Jde o to, že student má notebook, tablet nebo mobilní telefon a ta síť je celá propojená. To znamená, že má k dispozici veškeré zápisky, rozvrh a další funkce, které se týkají školy. Vše je propojené a zároveň aplikace komunikuje s třídou a ostatními spolužáky. Ta služba mimo jiné umožňuje převod textu na zvukovou stopu, to znamená, že pokud já si zapíšu látku na hodině, cestou domů v autobuse si ji můžu poslechnout a naučit se jí," popsal svůj projekt Filip Vinš a dodal: „Aplikace je zdarma a lze se do ní přihlásit skrz Facebook nebo další sociální sítě. Do budoucna bych se chtěl zaměřit na vytvoření studijní databáze, kdy by i studenti z dalších škol mohli čerpat z těch studijních poznámek."

Mládí vpřed!

Filip Vinš se nakonec s Picknote.com umístil na druhém místě v soutěži Podnikavá hlava, kterou organizuje Univerzita Palackého v Olomouci. Za svůj projekt získal finanční odměnu 15 tisíc korun a tablet. Před dvěma týdny pak vyhrál Cenu Vysoké školy ekonomické MERKUR. která se uděluje za práce v oblasti ekonomie a podnikání. Zkušební verzi aplikace by chtěl autor spustit ještě před koncem roku, měla by být dostupná v české a anglické jazykové verzi.

Hudební složku slavnostního předávání zajistilo saxofonové kvarteto ve složení Veronika Čulíková, Adéla Hujerová, Pavel Mráz a Marta Schäferová. Všichni čtyři mladí hudebníci si nakonec také převzali diplom a finanční odměnu z rukou zástupců krajského úřadu. Škola je nominovala za získání výborného prvního místa v celonárodní soutěži základních uměleckých škol v komorní hře s převahou dechových nástrojů .