Podle starosty Michaela Canova (Starostové pro Liberecký kraj) tak více peněz městu poplyne hlavně od velkých firem.

Zvýšenou daň budou lidé a firmy platit od roku 2013.

„Před schválením jsme měli k dani z nemovitosti se zastupiteli pracovní schůzku. Na samotném jednání pro zvýšení zvedlo ruku 14 zastupitelů z devatenácti. Pro byl i lídr opozice Oldřich Němec,“ prozradil starosta Michael Canov s tím, že dosud město vybralo na dani asi 2,5 milionu. Příští rok se tedy tato suma zvedne odhadem na 6 milionů korun.

„Dali jsme si do usnesení závazek, že peníze vybrané z daně dáme na investiční akce a vzdělávání mládeže,“ zdůraznil starosta. „Stejné peníze bychom získali, kdybychom příští rok zvedli poplatky za popelnice ze současné pětistovky na tisíc korun. Raději než zatížit všechny obyvatele jsme zvolili daň, kterou budou platit hlavně podnikatelé. Poplatky z komunálního odpadu, ale také třeba ze psů, zachováme stejné po zbytek celého tohoto volebního období,“ doplnil.

Na zasedání tento týden schvalovali chrastavští zastupitelé také rozpočet města na tento rok.

Pro rozpočet zvedli ruku všichni přítomní zastupitelé. Město bude hospodařit s podobnou sumou jako minulý rok 100 milionů korun.

„Máme dlouholetou taktiku raději daňové příjmy podcenit a pak být třeba v průběhu roku příjemně překvapení. Proto jsme spíše pesimisty a rozpočet jsme sestavili jako maximálně úsporný,“ podotkl Michael Canov. Videozáznam z jednání zastupitelů si mohou lidé od dnešního dne prohlédnout na webových stránkách města Chrastavy.