Koza, ovce, husa, slepice. Poznají je na obrázku, ale nikdy je neviděli živé. V zoologické zahradě je totiž „nevedou“. Řeč je o velkém množství předškoláků i školou povinných dětí, kteří až při návštěvě zemědělské farmy v Ředhošti na Litoměřicku domácí zvířata spatří a sáhnou si na ně.

Zájem je nejen z Litoměřicka

Díky lidem z ředhošťské farmy se zde uskutečňují zábavná dopoledne, která umějí perfektně doplnit teoretickou výuku. Proto o exkurzi do Ředhoště je mezi učiteli, nejen z litoměřického okresu, ale také ze sousedního Kladenska či Mělnicka, velký zájem.

Děti se při návštěvě nejen seznámí s domácími zvířaty, ale také si vyzkoušejí, jak se mele obilí na mouku a navštíví i zahrádku.

Rostliny, zvířata i dopravní hřiště

„Pro školky, ale také základní školy máme pro takové příležitosti připraven program, kde je zábavnou formou seznamujeme se zvířátky, rostlinkami a k dispozici je tu pro ně i dětské dopravní hřiště s koly a koloběžkami, pořádáme soutěže,“ říká předseda občanského sdružení Mie, které pro nejmenší akce připravuje, Jiří Nováček.

Ale v Ředhošti to není jen o dívání a poslouchání. Děti mají například z toho, co si namelou, možnost upéct si placku a tímto způsobem si samy vyzkoušet, jak se dříve jídlo pro ně „neznámým“ způsobem připravovalo. „A to je pro ně určitě nevšední zážitek. Samozřejmě se při tom dobře baví i pedagogové, kteří k nám školáky a předškoláky doprovázejí,“ usmívá se Jiří Nováček.

„Máme smlouvu s jedním zahradnictvím, jehož pracovníci umožňují dětem na akcích zkusit si přesazování rostlinek a teď na jaře roubování a očkování,“ popisuje další možnosti pro školní výpravy.

Jen tři stovky metrů od zamědělské farmy buduje občanské sdružení „ekovesničku“. Po jejím dokončení sem budou průvodci děti brát po jednotlivých skupinách, aby se mohli podle slov Jiřího Nováčka ve větším klidu v celém areálu malým návštěvníkům věnovat.

Chystá se také projekt přibližující jednotlivá řemesla. U figuríny například řezníka dostane dítě jednoduchý příkaz, co má provést. „Půjde v podstatě o jakousi formu bojovky,“ pokusil se na závěr o přirovnání Jiří Nováček z ředhošťského sdružení.