Přesně za týden přivítá návštěvníky Kittelův dům v Krásné – Pěnčíně na Jablonecku. Pro návštěvníky si připravil program, který pobaví, potěší i poučí. Malé návštěvníky láká v sobotu 13. června na pohádky, dospělé o týden později, 20. června, na hudbu a zajímavé přednášky a představení.

Lidé se tu dozvědí mnoho zajímavého jednak o léčivých bylinách, které jsou hlavním tématem muzejní expozice, jednak o vodě nebo prehistorických sekyrkách. Místo totiž proslulo nejen díky známému léčiteli, přezdívaném Faust Jizerských hor, ale v také jako naleziště ceněných sekyrek. „V době kamenné byl nedaleko odtud těžen a zpracováván kámen „železivec“, z něhož byly sekerky vyráběny,“ prozradil Jan Sedlák z Kittelova muzea.

Ve své době byly zdejší sekyrky významným obchodním artiklem pro celou Evropu, nalezeny byly až v Porýní, severní Itálii nebo na jižní Moravě. Kámen naši prapředci dolovali z jam na Maršovickém vrchu na jižním svahu Černostudničního hřebene. Mnohem víc se ale lidé dozvědí z přednášky archeologa Jana Prostředníka z turnovského muzea, který se na průzkumu podílel. Další přednášky a komponované pořady se dotknou elementu vody nebo včel a jejich významu pro život lidí.

Hlavním tahákem je ale samotné muzeum, které vzniklo ve zrekonstruovaném domě léčitele Johanna Kittela. „Jedná se o místo, které je nejen zajímavou architektonickou památkou, ale také součástí lidového povědomí a kultury. Doktor Kittel a jeho dům je obtisknut v desítkách pověstí, které jsou zpracovány do celé řady knih či například životopisného historického filmu,“ připomněl Sedlák.

Nechybělo přitom mnoho a slavný „Burk“, jak se domu léčitele Kittela přezdívalo, zmizel z mapy kraje i dějin. V roce 2004 však obec Pěnčín ruinu koupila a pustila se do dlouhé a nákladné opravy, která skončila v loňském roce. Přišla na 50 milionů a významně se na ní podílely i evropské fondy.

Dnes je v patrové roubené stavbě muzeum, které seznámí s historií místa, lidového léčitelství i okolím a jeho zajímavostmi. „Ve třech patrech domu od sklepení až po první patro domu se návštěvníci mohou seznámit s působením dr. Kittela, ale je zde i archeologická, geologická a mineralogická výstava, která se věnuje těžbě břidlice,“ upozornil na další z fenoménů kraje Sedlák.

Sklep prozáří kameny

Úplnou novinkou je výstava zářících minerálů. Díky luminiscenci získává dávné temné sklepení nový magický světelný rozměr. Pozornost je věnována také lidové architektuře a umění. „Zajímavou formu mají sklepení, původní zachované a zrestaurované jedinečné černé kuchyně i další interiéry patrového roubeného, hliněnou vymazávkou opatřeného domu,“ doplnil Sedlák, který je správcem i průvodcem v jednom. „Před domem se nachází nově zrekonstruovaná Kittelova bylinná zahrádka, Pěšinka pro bosé nohy a můžete se projít i po krátké Naučné stezce Kittelovsko,“ upozornil.

Účinky bylin, které uvidíte na zahrádce, pak podrobně přiblíží expozice věnovaná léčitelství. K návštěvě láká také nedaleký poutní kostel sv. Josefa s farou a studánkou, zasvěcenou tomuto světci.

Nejbližší akce v muzeu
13. 6. Kittelovo pohádkové odpoledne: Teátr Pavla Šmída, Pohádka z budíku
20. 6. Přednášky a hudba: Povídání o včele. Přednáška archeologa Jana Prostředníka Za tajemstvím prehistorických sekerek. Voda jako základní element života - alternativně poetické povídání o vodě a vycházka, hudební produkce