K tvořivosti to Marii Kozlovou táhlo odmalička. Jako jedináček měla spoustu času, aby se zabavila. „Doteď si pamatuji na první kreslící pokusy jako panenku s jedním vlasem či koně se zapomenutou hřívou,“ svěřila se se smíchem talentovaná Liberečanka.

Následovalo navštěvování Základní umělecké školy v Liberci a absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou, obor tvorba a vzorování bižuterie. K umělecké tvorbě se vrátila během mateřské dovolené. „Malování jsem si oblíbila, jelikož se člověk může vyjádřit beze slov,“ doplnila Kozlová.

Začínala portrétní kresbou tužkou, občas navrhla i tetování. Založila si facebookovou stránku Marie Kozlová-Vágnerová, kde sdílela své výtvory. „Miluji tváře a masky, zejména ty benátské jsou pro mne velkou inspirací. Stejný člověk na různých fotkách vypadá jinak, dělá jiné grimasy,“ popsala začátky Kozlová s tím, že průměrný portrét ve velikosti A3 jí zabral šest hodin. „Nejraději jsem kreslila podle starých fotografií, jsou bez filtru a mají v sobě určité kouzlo,“ doplnila.

Postupně opustila portrétní tvorbu a vrhla se na malování obrazů olejovými barvami. „Většinou maluji podle fantazie, vymyslím si vlastní námět. Oblíbila jsem si i krajiny protknuté snovými výjevy. Vnímám to jako krok dopředu, řekla Marie Kozlová.

Za sebou má aktuálně i výstavu, která proběhla v Comel café ve Stráži nad Nisou. „Byla to pro mě třetí zkušenost. Předtím proběhly dvě komornější výstavy převážně portrétů v knihovně ve Stráži nad Nisou. Setkala jsem se s pozitivními ohlasy,“ pochlubila se maminka dvou dětí.

V současnosti šlo malování stranou a Marie se připravuje na blížící se vánoční čas. „Před několika lety jsem upekla pár perníkových chaloupek k dekoraci a setkalo se to s pozitivním ohlasem,“ svěřila se. Od chaloupek přešla i k tvorbě svícnů. Každý rok už v září vytvoří vzorník s aktuální nabídkou. „ Základ perníkového těsta je stejný, jen se liší poměr surovin. Loni jsem pekla ze 40 kilogramů těsta. Nicméně než samotné pečení je pracnější zdobení,“ řekla.

A co by si ještě chtěla vyzkoušet? „Láká mě spousta řemesel. Od práce se dřevem a vyřezávání loutek až po práci s kovem,“ uzavřela vyprávění Marie Kozlová.