Pokud si pod pojmem tábor představujete jen nocování v chatkách, opékání buřtů a lesní bojovky, rychle na to zapomeňte. Technická univerzita Liberec (dále jen TUL) se přes léto otevřela mladým vědátorům, aby pro ně uspořádala Tábor Y, neboli vědecky zaměřený pobyt pro děti.
Dvě desítky teenagerů z celé ČR mají v laboratořích vysoké školy možnost vyzkoušet nevšední pokusy z chemie, fyziky a nebo třeba robotiky.
„Pomocí robotického ramene například děti přemisťovaly předměty. Samy programovaly. Mělo to ohromný úspěch. Velmi je bavila i fyzika či chemie, v té pak třeba nejvíc pokusy s hořením, UV světlem nebo úpravou vody pomocí chemikálií,“ řekl Deníku Jan Kopecký, lektor tábora a zaměstnanec TUL.

Rozdíl oproti běžné, školní výuce je vidět na první pohled. Je tu zájem, život. Děti reagují, vše si chtějí ohmatat, diskutují. Opravdu je to baví.
„Máme tu například patnáctiletého chlapce Denise. Už po prvních laborkách mi nadšeně řekl, že tohle byl pro něj ráj,“ podotkl koordinátor celého projektu a hlavní lektor Matěj Chour.

Potvrzuje to i Jan Kopecký. „Vesměs jde o typy, co rychle chápou a to co jinému trvá hodinu a půl, ony zvládnou za půl,“ chválí své svěřence lektor. I on podotýká, že Tábor Y jim pomůže zkusit si věci, které by v běžné škole nešly.

„Mají teoretické znalosti, ale chybí jim praxe. A tu my jim právě umožníme. Zažijí to, co ve škole nikdy.“ Momentálně se v areálu TUL nachází 20 dětí ve věku 11 až 15 let. Škola doufá, že vědeckým táborem u nich vzbudí touhu v budoucnosti studovat právě obory technické a přírodovědní, o které je v poslední době v celé republice malý zájem. To je také cíl celého projektu Ministerstva školství ČR. „Je to tak. Jdeme od cíle k prostředkům. Věříme, že pro mnohé děti bude studium těchto oborů v budoucnosti opravdu lákavé, pokud budou mít možnost to samy vyzkoušet,“ předpovídá Kopecký.

Děti však v lavicích a dílnách nejsou celý den. Aby byl program vyvážený a pestrý, tráví malí vědci odpoledne například hraním lacrossu, florbalu, navštěvují lanové centrum nebo třeba liberecký IQ park. Děti spí na kolejích a stravují se v univerzitní menze. Když je večer, zbude čas i na zpívání s kytarou. Dokonce ani o humorné zážitky nebývá nouze.

„Stalo se nám, že nefungoval počítač. Jeden z malých kluků si k tomu sedl, chvíli něco vyťukával a notebook za chvíli běžel,“ potvrzuje Jan Kopecký domněnku, že děti, které tráví tábor na TUL, jsou úplně jiné, než byly děti před lety. Tábor je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR ve spolupráci s TUL.