V prohlášení, které Syner zaslal do redakce Deníku, se mimo jiné uvádí: „Nedodržování uzavřených dohod, problematická mediální vystoupení, téměř nulová komunikace s koaličními partnery. To jsou důvody uváděné politickými kluby, které se rozhodly podpořit návrh na odvolání libereckého primátora.

Jedná se o argumenty, o nichž se v médiích psalo daleko dříve, než se na pořad dne dostaly smlouvy na dvě zakázky v hodnotě 416 miliónů, z nichž Syner vyhrál soutěž na bazén za 116 miliónů korun. Znovu opakujeme, že stavba bazénu pro město Liberec je první zakázkou pro Syner od roku 2007. Primátor měl smlouvu na bazén čtyři měsíce k dispozici. S vítězem zakázky o konkrétních bodech nijak nejednal a pro vítěze hlasoval. Až v době, kdy zaznamenal rozkol v koalici, začal ke smlouvám přistupovat jako k problému, který krizi způsobil.“

Ve svém prohlášení Syner dále tvrdí, že primátor lživě interpretuje doporučení organizace Transparency international. Podle primátora tato organizace doporučila zakázky zrušit, pravdou ale je, že v jejím vyjádření se doporučuje další jednání se stavebními firmami.

Syner doslova prohlašuje, že se nenechá vtáhnout do politických hrátek, při nichž se primátor snaží ze sebe udělat mučedníka a jediného bojovníka za pravdu. „Praktiky, které primátor používá, nejenže připomínají doby dávno minulé, ale dávají Liberci punc nedemokratičnosti, kde městu vládne gubernátor,“ píše v závěru svého tiskového prohlášení Syner.

Firma také zaslala přehled zakázek pro Statutární město Liberec, které za dvacet let své existence realizovala. Zdůrazňuje, že byla vždy ziskovou společností platící stamilionové daně. Do státního rozpočtu odvedla přes miliardu korun. Z této sumy desítky milionů putovaly i do rozpočtu města Liberec.

SYNER v číslech

Za dvacet let existence stavební firma SYNER, s.r.o. přímo pro Statutární město Liberec realizovala 21 staveb v hodnotě 1,6 miliardy korun bez DPH. To představuje 5 % celkového obratu SYNER ve výši cca 33 miliard korun. Zahrneme-li do výčtu i další městské organizace (Divadlo F. X. Šaldy, Sportovní areál Liberec, Technické služby města Liberec a Dopravní podnik města Liberec), pak pro uvedené společnosti SYNER postavil 7 projektů za 683 milionů korun a výsledný podíl je necelých 7 % celkového obratu SYNER.

Poslední zakázku ve výši 10 milionů korun ze strany Statutárního města Liberec realizoval SYNER v roce 2007. Z materiálu zaslaného společností Syner do redakce Deníku.