Neodmyslitelná vůně svařeného vína dotváří atmosféru. Je Mikuláš a na nádvoří se utábořili čerti. Jeden z nich zrovna prochází mezi stánky. Je mu zima, tak je nevrlý a dští kolem sebe síru. Teď si vyhlédl oběť, malého chlapečka. „Zlobil jsi?“ ptá se a výmluvně ukazuje na pytel, ze kterého čouhá dětská noha. Chlapeček není schopen odpovědět a jen ukazuje na staršího bratra, který ho nakonec zachrání. Čert neuspěl a jde se ohřát k ohni.

Všude prochází stovky návštěvníků, zastavují se u stánků, nakupují. Spokojen je zatím i spolupořadatel trhů Miroslav Kněbort ze sdružení Bohém.

„I když je tak hrozná zima, lidé chodí, to musím zaklepat,“ říká a poskakuje při tom z nohy na nohu, aby se alespoň trochu zahřál. Sám pomáhá s trháním lístků, mezi odbavováním lidí má vždy jen pár vteřin povídat.

„Z velké části zůstávají trhy stejné, lidé tak vědí, do čeho jdou. Ale samozřejmě obměňujeme, aby to nebylo úplně to samé. Asi tak pět procent stánků je jiných,“ vysvětluje.

Součástí trhů je i řada představení. Právě teď tančí středověký tanec soubor Zelené rukávy. „Koukni na ty šlupičky, tomu musí být hrozná zima,“ lituje jednoho z tanečníků dvojice dívek. Tančí totiž jen ve slabých botách připomínající cvičky.

Ostatní tanečníci nevydrželi a mají klasickou zimní obuv. Na atmosféře ale tanci neubírají. Představení se střídají po půlhodinách. Pole teď ovládli čerti s rodinou hádkou. Po nich vystoupí kejklíři.

O kousek dál se návštěvníci mohou zahřát horkou čokoládou. Jaká je zima, dokazují slova prodejce, který čokoládu zdobí polevou. „Musíte to vypít rychle, jinak vám ta poleva okamžitě ztuhne,“ usmívá se. Na dobovosti dodává adventním trhům i procházející sokolník v historickém kostýmu nebo stánek s tradičními staročeskými pokrmy. Například staročeský hambák je plátek uzeného masa obalený bramborákovým těstem.

Své výrobky na trzích předvádělo na devadesát českých stánkařů. Program zajistilo sdružení Bohém. Vystoupil kejklíř Lukáš nebo Divadélko z půdy.