Pohádkové prohlídky dělají na Sychrově od roku 2002, pro děti hrají třikrát do roka vždy v dubnu, kolem říjnových svátků a v listopadu. Každý rok připravují nejméně jednu novou pohádku a vždy mají vyprodáno. ČTK to v sobotu řekl kastelán zámku Miloš Kadlec. Zájemci o prohlídku nazvanou O ukradeném měšci mají šanci ještě v neděli.

„Naši průvodci se vždycky inspirují nějakou klasikou, kterou musí přizpůsobit na podmínky sychrovského zámku, na jeho interiéry a samozřejmě, aby se ta pohádka dala hrát. A nejen aby to byla hra pasivní, ale musí vymyslet něco, aby se děti mohly do té pohádky zapojit, aby je to bavilo," uvedl Kadlec. Letos padl los na pohádku, kterou znají děti z televizního zpracování režiséra Václava Vorlíčka z 90. let. První zkoušku pohádky měli průvodci v pátek večer. „V sobotu jsme znovu zkoušeli od rána asi tak třikrát," řekla představitelka princezny Veronika Klabanová.

Příběh čarodějnice Bludimíry bavil nejen děti, které se do pohádky hned od začátku zapojily. Některé dokonce radily Bludimíře, kde najít schovaný kouzelný měšec. Prince převlečeného za kominíka ale překvapivě neprozradily. Bavili se i dospělí průvodci dětí. „Pohádka se mi moc líbí, jsme znedaleka a jezdíme sem na každou akci, která je tu uzpůsobená pro děti. Už jsme tady byli na jiné pohádce, námět si přesně nepamatuji, ale byla to noční prohlídka na motivy strašidelného zámku se strašidly," řekla Pavla Knížková, která na Sychrov přijela s dcerkou.

Sychrov je nejnavštěvovanější památkou v Libereckém kraji, loni jím prošlo 114.000 lidí. Zdejší průvodci už v minulosti odehráli v interiérech jedné z nejvýznamnějších novogotických staveb v zemi pohádky Šíleně smutná princezna, Lotrando a Zubejda či Sůl nad zlato. Pohádka vede malé i velké návštěvníky po celém základním prohlídkovém okruhu zámku, interiéry jsou ale pro hru upravené. Děti si podle kastelána překvapivě pamatují nejen postavy, ale i něco z interiérů. „Dostáváme velké množství obrázků, je z nich vidět, že si všímají i nejrůznějších detailů, a často lze dobře poznat v jakém interiéru je pohádková postava malována," uvedl Kadlec.

Sychrov není jediným zámkem v Libereckém kraji, který se zaměřuje na rodiny s dětmi. Hrady a zámky připravují v posledních letech stále častěji speciální prohlídky a programy zaměřené na děti. Na Sychrově provádí děti v létě zámkem princezna, speciální prohlídkovou trasu pro děti mají i v Zákupech. Letos je nabídnou i na Grabštejně a v Hrubém Rohozci. Speciální prohlídkovou trasu pro rodiče s malými dětmi, které by nedokázaly projít celou expozici, připravují na léto také na zámku Frýdlant.

Sychrov připravil prohlídky na motivy pohádky O kouzelném měšci.