Podnik Swarovski se proslavil celosvětově především broušeným křišťálem. V současné době patří k druhému největšímu výrobci skleněných perel na světě. „Udělení čestné medaile města Liberce si velmi vážím a těší mě to,“ řekl Manfred Swarovski.

Právě on patří ke čtvrté podnikatelské generaci, jejímž zakladatelem byl Daniel Swarovski z Jiřetína pod Bukovou. Poté co v roce 1892 vynalezl a patentoval stroj na broušení křišťálu, o tři roky později založil první firmu Swarovski a začal podnikat v tyrolském městě Wattens. Právě jeho původ byl důvodem, proč se primátor města Liberce rozhodl udělit tomuto významnému podnikateli čestnou medaili města. „Rodina Swarovských patří k Libereckému kraji a pan Swarovski je významnou osobností,“ sdělil primátor Jiří Kittner.

Přestože návštěva Liberce byla pro Manfreda Swarovského čistě soukromou záležitostí, prozradil, že uvažuje o další spolupráci se společností Eltodo, která se zabývá systémy řízení dopravy. „S firmou Eltodo už máme delší spolupráci v Praze, a proto chceme na ni navázat i zde v Liberci,“ upřesnil Manfred Swarovski. Podle primátora Jiřího Kittnera bude spolupráce s Manfredem Swarovským čistě zprostředkovaná.

„V Liberci je nutné zlepšit řízení dopravy. Město nemá a asi nebude mít tolik peněz na stavbu tunelů, které by odlehčily dopravě v centru. Jediná možnost je přijmout systém řízení na křižovatkách a to nám Eltodo spolu s firmou pana Swarovského může zajistit,“ sdělil primátor.

Manfred Swarovski začal pracovat ve firmě SWAREFLEX patřící do rodinné firmy, ale v roce 1968 se rozhodl podnikat sám mimo rodinné impérium. V roce 1969 založil firmu SWARCO. Ta se zaměřuje na využití skleněných reflexních perel pro značení silnic.

V současné době patří do skupiny SWARCO osmdesát firem působících po celém světě, které zaměstnávají 2 500 lidí. Je lídrem v oblasti adaptivní řízení dopravy. Firma je nadnárodní, nabízející kompletní škálu produktů pro značení silnic, dopravní signalizační zařízení v městech a na dálnicích a systémy pro řízení dopravy včetně mýtných, kontrolních a parkovacích systémů. Současně zajišťuje veřejná osvětlení.

Dělám vždy jen to, co je důležité

Liberec - Do České republiky se po letech vrátil rakouský podnikatel a potomek zakladatele firmy D. Swarovski & Co. Manfred Swarovski. Poprvé sem přijel v roce 1967, aby viděl, odkud pochází jeho pradědeček Daniel Swarovski. Ten v roce 1895 odešel do Tyrolska, tehdy v rámci jedné země, rakouské říše.

Poznal jste svého pradědečka?
Pradědečka jsem znal velmi dobře. Dožil se 96 let, tedy zemřel v roce 1965. To mně bylo 25 let.

Proč jste se rozhodl podnikat mimo rodinné impérium?
V roce 1965 jsem po studiu nastoupil do firmy, kde jsem pracoval v oblasti využití reflexních skleněných perel. Dvacet let před mým nastoupením dělali stejný obrat. Chtěl jsem to změnit. Přišel jsem na myšlenku, že bychom mohli využívat mikroštěpiny, aby to zvýšilo reflekční účinek v potěrech. Tak vlastně vznikla skupina SWARCO.

Věnujete se řadě podnikatelských aktivit. Která z nich vám je nejbližší?
Oblast dopravní technologie, dálnice, městská doprava, systémy mýtného, označení silnic a parkování.

Dotkla se vás současná světová finanční krize?
Osobně firmy SWARCO ne. Nemáme negativní vývoj, spíše naopak. Problémy máme pouze s výrobou křišťálů, kde máme minusový obrat.

Jste také honorárním konzulem v Mexiku?
Můj otec byl honorárním konzulem a byl přítelem bývalého mexického prezidenta. Staral se o německé turisty a v já v jeho práci pokračuji. Můj syn Alexander by chtěl být případně honorárním konzulem pro Čechy v Tyrolsku a já bych to velice podpořil.

Uvažujete o spolupráci například s Technickou univerzitou v Liberci v oblasti informační technologie?
To je pro nás do budoucna velmi zajímavé téma. Spolupracujeme například s univerzitou v Turíně.

Jak zvládáte tolik aktivit, kde berete energii a jak relaxujete?
Měl bych daleko více odpočívat. Koncentruji se jen na to podstatné a dělám jen to, co považuji za důležité.