Mikrofotografie svrabového roztoče.Mikrofotografie zákožky svrabové.Zdroj: Kalumet /wikimedia commons/ CC BY-SA 3.0Na hygieniky se v poslední době obrací rodiče, pedagogové a ředitelé škol, jak se v případě nákazy chovat. „Vzhledem k prodlení nám uniká možnost včas edukovat a předejít tak šíření onemocnění v kolektivech a současně předejít stížnostem rodičů na nečinnost ředitelů školských zařízení. Z nevědomosti či pozdní informovanosti dochází ke zbytečnému stigmatizování nemocných a jejich vyčleňování z kolektivů,“ sdělila ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Kateřina Hochmalová.

Svrab postihuje lidi bez ohledu na rasu, pohlaví a věk a stále je aktuálním celosvětovým problémem. Dávno už neplatí jeho spojení jen s lidmi žijícími ve špatných hygienických podmínkách s nižším socioekonomickým statusem. U lidí, kteří dodržují hygienu, dochází k tomu, že jsou příznaky tohoto infekčního onemocnění mylně považovány za alergickou reakci. Tzv. svrab čistotných se totiž neprojevuje typickým výsevem vyrážky a jeho diagnostika není v závislosti na těchto skutečnostech snadná ani rychlá.

Ilustrační foto.
Kapavka i syfilis. V kraji přibývá nakažených, v Liberci vznikl HIV checkpoint

Nemoc se přenáší těsným kontaktem, sdílením oblečení či sexuálními aktivitami. „V kraji evidujeme největší počet nemocných ve věkovém intervalu od 15 do 19 let. Pro mladé lidi žijící společenským životem jsou těsné kontakty, navazování partnerství, různorodé aktivity běžnou součástí jejich života,“ informovala mluvčí krajské hygieny Zuzana Balašová.

Jak se léčí svrab

Léčba svrabu je poměrně jednoduchá a spočívá v přemazání těla mastmi určenými pro léčbu tohoto onemocnění. Důležité je dodržet pokyny lékaře. Současně s nemocným je nutno léčit i úzké kontakty, i když nemají příznaky onemocnění.

„Ve školách a zařízeních zasažených svrabem nařizujeme důkladný úklid spočívající v dezinfekci povrchů, vyprání a vyvaření prádla, jeho přežehlení. Předměty, které nelze vyprat, doporučujeme vystavit chladnému, mrazivému vzduchu alespoň na několik dní. Není však třeba školy a předškolní zařízení uzavírat,“ podotkla Hochmalová s tím, že neevidují žádný hromadný výskyt.

Svrab je nepříjemné svědivé infekční parazitární onemocnění, provázené silným svěděním obvykle doprovázeným vyrážkou. Škrábání postižených míst může vést ke vzniku druhotné infekce. V Česku patří mezi nejčastější parazitární onemocnění. „Podmínky k jeho šíření jsou opět příznivé vzhledem k otevřené možnosti cestování, setkávání se a provozování dalších společenských aktivit. Je proto důležité o této nákaze vědět, abychom zajistili rychlou a účinnou léčbu a zabránili dalšímu šíření tohoto onemocnění“ dodala ředitelka odboru protiepidemického KHS LK Monika Hausenblasová.