V Rádle si nové zázemí buduje Liberecká Sudbury škola, která se musela odstěhovat z pronájmu v Chrastavě. Stavba nového objektu má vyjít na šest milionů korun, škola získává peníze od svých zakladatelů, od sponzorů i z úvěru.

Crowdfundigová kampaň

Část peněz, přesněji 403 tisíc korun, získala z crowdfundingové kampaně na webu Hithit. „V neděli ráno naše kampaň úspěšně skončila. Začátek byl pomalý a už jsme přestávali věřit, že cílovou částku vybereme, ale nakonec se to podařilo,“ řekl ředitel školy Radek Pokorný.

Škola dokázala snížit díky sponzorujícím podnikatelům ve stavebnictví i náklady na práci. Hrubá stavba už stojí, peníze z Hithitu půjdou na dostavbu a vybavení. „Příspěvek nad rámec cíle pomůže zřídit výtvarnou místnost,“ doplnil ředitel.

Škola hledá peníze na stavbu a provoz i proto, že tento typ vyučování není státem podporovaný. „Stát tento svobodný a demokratický způsob vzdělávání zatím neuznává, a tak od něj nemáme ani korunu a vše je hrazeno z příspěvků rodičů,“ vysvětlil Pokorný.

Do Thu Trang na konferenci módního magazínu Marie Claire.
Život ve Vietnamu? Už bych byla vdaná a měla děti, říká blogerka Do Thu Trang

Liberecká Sudbury škola se chce do Rádla přesunout i kvůli větší dostupnosti pro širší veřejnost. Lokalita v Rádle mezi oběma největšími městy regionu je ale přínosná i jinak. „Potřebujete mít kolem přírodu, podnětné prostředí, spoustu menších místností,“ uvedl zakladatel školy Pavel Branda. Ostatně Sudbury školu navštěvují i všechny jeho tři děti. Do klasické školy by je ani nedal. „Nikdo je do učení nenutí. Nestresují se, na školu se vyloženě těší a když není, jsou smutné. Děti se učí převzít za své vzdělávání zodpovědnost,“ zmínil Branda. Výuku by tady rádi zahájili co nejdříve, nejlépe na jaře.

Zodpovědnost žáků za své vzdělání

Na škole Sudbury mají žáci plnou zodpovědnost za své vlastní vzdělání a na škole funguje přímá demokracie, přičemž studenti a zaměstnanci školy jsou si rovni. Studenti se mohou individuálně rozhodnout, co dělat se svým časem, a přiklánějí se k tomu, aby jejich učení probíhalo jako nepřímý výsledek běžných zážitků.

V praxi to vypadá tak, že se na škole neučí podle osnov. Děti se mohou samy vzdělávat hrou, četbou, prací na počítači nebo sportem, záleží na nich.
Protože ale není Sudbury zapsána v rejstříku škol, musí být všichni její žáci oficiálně na domácím vzdělávání.

Jiří Janďourek
V knihkupectví Fryč budou debatovat o libereckém veřejném prostoru