Na konci léta přitom společnost Citronex, která obří skleníky vlastní, nainstalovala na střechu zástěny, které mají rozptylu světla zabránit. „Vše je řízeno počítačem. Přes den, když se rajčatům nepřisvěcuje, jsou clony stažené. Zachytit by měly asi 97 % světla z lamp, které teď šlo ven, takže k žádným protestům už by nemělo docházet," uvedla vedoucí výroby Elzbieta Kalinczuk.

CLONY STÁLY MILIONY

Clony přišly Poláky v přepočtu na 27 milionů Kč. Teď v prosinci, kdy je nejvíc tmy, svítí lampy 16-18 hodin denně. Poláci tvrdí, že rolety fungují.

„Existuje ovšem přechodné období mezi rozsvícením a zatažením rolet, které může trvat desítky minut a v tomto čase skleníky, bohužel, svítí naplno. Zastiňovací systém zřejmě funguje na čidla, a ta reagují na rozsvícení, poté se rolety automaticky zatahují," řekl hejtman Martin Půta, který se obrátil na Českou astronomickou společnost, aby osvícení oblohy prověřila.

Světlo z polský skleníků totiž ohrožovalo Jizerskou oblast tmavé oblohy, která byla v Libereckém kraji vyhlášena jako první v Evropě. Negativní dopad ale měla i na zvířata. Z okolí Bogatyně a přilehlého Hirschfelde začali vloni mizet zpěvní ptáci, kteří nemohli kvůli silnému světlu v noci spát.

Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR jsou rolety na střeše účinné, svítí pouze boky skleníku. „V tomto stadiu není záře skleníků například z Albrechtického kopce vůbec patrná, ani při nízké oblačnosti. Není vidět ani z Jizerských hor, naopak tam jsou jasně viditelné sjezdovky, které se teď zasněžují," dodal Suchan.

Vedení kraje se chce s Poláky domluvit, zda zatahování clon nemůže být rychlejší. „Firma Citronex tyto kroky udělala dobrovolně. Nechci překročit hranici rozumného jednání, ale určitě budu zdvořile iniciovat nějakou další schůzku.

Je potřeba se umět domluvit, protože nemáme žádný nástroj, jak v případě zářících polských skleníků něco změnit," uvedl Půta. Skleníky dnes zabírají plochu 10 hektarů, rozrůst se mají ale až na 100 hektarů.