Rok 1564 se vepsal do historie českého pivovarnictví. V tomto roce otevřel český šlechtický rod Vartenberků pivovar, v němž se pivo s respektem k tak dlouhé tradici vaří dodnes. Podle ředitele pivovaru Romana Havlíka od doby Vartenberků pivovar slouží prakticky nepřetržitě, ale na svou největší slávu si musel počkat více než čtyři století. „Úctyhodného věku 460 let se teď dožívá ve skvělé kondici a v podobě, kterou by si jeho zakladatelé dokázali asi jen stěží představit,“ sdělil Havlík.

Svijany 460 vaří k oslavám

A co by to bylo za oslavy, kdyby chybělo mimořádné pivo. Tentokrát se jedná o kroužkovaný ležák Svijany 460 s obsahem kulturních kvasnic, jemným žateckým chmelem z vlastních chmelnic a humnovým sladem, který se bude ale čepovat pouze letos. Jako první jej budou moci okusit hosté Zámeckých slavností ve Svijanech, které se uskuteční v neděli 16. června, v hospodách a restauracích se pak bude čepovat od začátku listopadu do konce roku.

Oslavy vyvrcholí v září na Svatováclavských slavnostech ve Svijanech. „Během všech těchto akcí bude pro hosty připraven zajímavý program s odkazy na historii pivovaru a sběratelské edice pivních obalů. V průběhu celého roku bude jubileum připomínat řada akcí s magickým číslem 460, například 460 bezplatných exkurzí do pivovaru či výsadba 460 stromů,“ nastínil program Havlík s tím, že ještě letos vyjde kniha 460 let pivovaru Svijany od autora Jaroslava Egerta. „Lákadlem je i speciální série dvoulitrových plechovek Paměť národa ‚Svijany miloval můj děda a teď i já­‘“, doplnil.

Sládek Petr Menšík zároveň zdůraznil fakt, že Svijany jako jeden z mála posledních pivovarů udržuje při životě a dále rozvíjí novodobější tradici výroby českého ležáku plzeňského typu. „K historii se hlásíme také při pěstování chmele na našich chmelnicích v Polepských Blatech, kde s velkou péčí zachraňujeme původní Osvaldův klon nejušlechtilejšího českého chmele − Poloraného žateckého červeňáku,“ zdůraznil Menšík s tím, že historii připomíná designový půllitr, který nese letopočet založení pivovaru a jehož tvar byl inspirován renesančním šlechtickým oděvem.

Přestože dbají o historický odkaz a dodržují tradiční výrobní postupy, zároveň investují do moderních technologií na poli energetiky, prodeje a ochrany životního prostředí. Do konce roku zde spustí novou moderní linku na plnění sudů KEG, která vyšla přibližně na 40 milionů korun. „Nová linka bude mít zhruba stejnou kapacitu jako dosavadní zařízení, tedy asi 240 sudů za hodinu, bude však podstatně modernější a spolehlivější. Navíc dokáže plnit i patnáctilitrové sudy, které tvoří stále větší podíl naší produkce,“ informoval svijanský sládek. Další dílčí investice budou letos ve Svijanech směřovat do zlepšení funkčnosti čističky odpadních vod a do strojovny chlazení.

Řezané Svijany už i v supermarketech

Pivovar zároveň rozšíří sortiment, mezi novinky patří řezané pivo Svijanský fanda v lahvích, plechovky prémiového ležáku 450 o objemu 0,33 litru a luxusní dárkové balení unikátních svijanských piv Svijany 20 a Pivo přímo ze sklepa. Sortiment nealkoholických obohatila limonáda Svijanela Mango. Svijanský fanda zaujímá v galerii svijanských piv speciální místo.

Původně se řezané jedenáctky měla v roce 2011 vyrobit jen jedna várka na oslavu Františka Horáka, zachránce svijanského pivovaru, který řezané pivo miloval. Na jeho sedmdesátých narozeninách však všem zachutnala natolik, že ve výrobním programu pivovaru zůstala natrvalo v sudech, párty soudcích a speciálních litrových džbánech. Nově si ji ve filtrované verzi mohou fanoušci svijanských piv od letoška koupit i v nejbližším supermarketu, kde bude k dispozici v klasických půllitrových lahvích. „Výročí pivovaru připomenou nejen tematické dvoulitrové plechovky, ale také výroční krček na všech lahvích svijanského piva pro prodejní řetězce,“ uzavřel Havlík.

Mohlo by vás zajímat: Liberecká značka Visu mění cestování. Kempingové vestavby dobývají svět

Liberecká značka Visu mění cestování. | Video: Visu