VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světlá mohla být světovou spisovatelkou

Světlá pod Ještědem – Kdyby se Karolina Světlá narodila třeba v Anglii, mohla být slavná stejně jako třeba její vrstevnice, Jane Austenová.

5.6.2017
SDÍLEJ:

FESTIVAL KAROLINY SVĚTLÉ Součástí festivalu byla i přehlídka dobové měšťanské módy i venkovských krojů. Uprostřed herečka DFXŠ Markéta Tallerová, představitelka Karolíny SvětléFoto: Miroslav Chmela

Obec Světlá mladou Johanu Mužákovou, jak se spisovatelka správně jmenovala, naprosto očarovala. Ještě než se pustí do svých románů, jejichž děj se odehrává právě tady, na úpatí Ještědu, s výhledem na magickou krajinu od Bezdězu k Troskám, píše o tom v desítkách dopisů své sestře, také spisovatelce a překladatelce z francouzštiny, Žofii Podlipské. „Tak vznešeně jsem si tu krajinu nepředstavovala, myslela jsem si všecko užší, stěsnanější, a vše je rozsáhlé, velkolepé,“ začíná jeden z nesčetných dopisů sestře, v němž spisovatelka okouzleně popisuje krajinu pod Ještědem.

DIALOG SESTER

A právě korespondenční dialog obou sester se stal ústředním bodem festivalu Karoliny Světlé, který se minulou sobotu konal ve Světlé pod Ještědem.
Zakladatelky akce, Tereza Rafoth a Andrea Fischerová ze spolku Stopy v krajině, tím vzdaly hold nejen spisovatelce, ale i výjimečné ženě, která zdejší kraj literárně proslavila. „Chtěly jsme oživit její odkaz, přiblížit dobu, ve které žila,“ vysvětlují, zatímco si návštěvníci vychutnávali literární divadlo na autentických místech. Setkat se tu mohli nejen přímo s Karolinou Světlou v podání Markéty Tallerové, ale i některými postavami z jejích povídek či románů. „Festivalem jsme chtěly ukázat, že její díla mají stále co říct i dnešnímu čtenáři,“ upřesňuje Tereza Rathorf.

STOPY V KRAJINĚ

I když sama vystudovala češtinu a literaturu, rozhodně nepovažuje za šťastnou cestu povinné četby, která mnohým Karolínu Světlou na celý život zařadila Vesnický román a další povídky do škatule s nápisem povinná nuda. „Když se děti mohou setkat s autentickými postavami i místy, tak na to prostě nezapomenou. Literatura se jim dostane pod kůži,“ vysvětluje Tereza Rathorf.

V dálce se mihne lesní panna a děti se s ní nadšeně fotí. Další hledají poklady a odpovídají na jednoduché otázky ze života spisovatelky. „Byly jsme tu už se školou, takže to znám,“ chlubí se asi devítiletá holčička.

Na festivalu Karolíny Světlé nemohl samozřejmě chybět ani podještědský folklórní soubor Horačky

Krajinou totiž vede naučná stezka Karoliny Světlé, která přibližuje místo, v němž se postupně rodily její knihy, odkud čerpala náměty pro své příběhy a potkávala lidi, kteří se stali předlohami jejich hrdinů. „S Andreou pracujeme zároveň jako průvodkyně, takže víme, jak informace podaná formou zážitku dá člověku mnohem víc, než literární studie nebo školní učebnice,“ vysvětlují organizátorky. SVĚTLÁ SI VÁS NAJDE A NEPUSTÍVšechno vlastně začalo zcela nenápadně, ale mělo to svou logiku. „Andrea tady se svou babičkou a dědou vyrůstala. Tvrdím, že kdo se s tímhle krajem jednou spojí, tak už to v něm zůstane,“ je přesvědčena Tereza Rafoth.

Inspirací jim byla literární stezka v Miletíně u Hořic, věnovaná Karlu Jaromíru Erbenovi. „Byly jsme se tam podívat a řekly si, že když to svedou v Miletíně, dokážeme to taky,“ vzpomínají na začátky projektu. Ten dnes vábí nejen školní třídy, ale i běžné turisty. Raritou je knihovnička na návsi pod kostelem. Dřevěná budka v podobě podještědské chaloupky.

Otevřete ji, vypůjčíte si některou z knížek Karolíny Světlé a při dalším výletě ji zase vrátíte. Když k ní přidáte další, kterou máte doma dvakrát, dočkáte se chvály a poděkování. Odvézt si odtamtud můžete třeba Vesnický román. A právě ten považují obě znalkyně díla Karoliny Světlé za mimořádný.

VESNICKÝ ROMÁN, SVĚTOVÝ ROMÁN

Světlá měla podle Andrey Fischerové, mimochodem rovněž spisovatelky, tu nevýhodu, že psala česky. „Kdyby její Vesnický román vyšel v angličtině, francouzštině nebo jiném světovém jazyce, šlo by o dílo světové literatury,“ říká. „Já bych ho přirovnala k románu Jane Austenové Rozum a cit. Jen s tím rozdílem, že Vesnický román nekončí happyendem,“ tvrdí Andrea Fischerová. Mnozí jí dávají za pravdu.

„Já jsem od ní přečetla všechno. Mám ji ráda už od školy a její knihy čtu stále dokola. Je to opravdu světová autorka,“ je přesvědčena třeba novinářka Jana Pavlíčková. „Je to nádherný jazyk, jsem ráda, že jsem se k dílu Karoliny Světlé dostala,“ přidává se i představitelka Světlé, herečka Markéta.

„Jde o román plný emocí, obrazu svazujících společenských dogmat té doby, ale i magie. Já si dokonce odvažuji říct, že je to až takový Harry Potter pro ženy,“ doplňuje Tereza Rathorf. Tak trochu paradoxem přitom zůstává, že právě tato spisovatelka světového talentu se silně zasazovala o to, aby se právě čeština stala v tehdejším Rakousku – Uhersku rovnoprávná s němčinou.

SVĚTLÁ VE FILMU?

„Naším velkým snem je představit právě Vesnický román ve filmové podobě,“ vysvětluje Tereza Rafoth. Film je jedním z kanálů, jak podle ní oslovit veřejnost.

Na motivy románu Karoliny Světlé sice už jeden film natočen byl. Šlo o předválečný Kříž u potoka, kde se ale ke škodě dějové linky dostal do popředí hlavně folklór. A to je podle Terezy Rafoth velká škoda. I když popis venkova zastává v díle Světlé stěžejní roli, mnohem důležitější je její pohled na život, osudy, osudové zvraty. Ty Světlá viděla nikoliv očima folkloristky, ale na svou dobu velmi moderní a pokrokové ženy, přirovnávané ke slavné George Sandové. Vždyť právě Světlá byla spolu s Eliškou Krásnohorskou iniciátorkou prvního dívčího gymnázia. Na svou dobu něčeho neslýchaného.

„Dochovaly se dokonce zápisky z dětských let budoucí spisovatelky, kdy učitel kárá její rodiče, aby jí zabránili tolik číst a spisovat. „Kdyby byla chlapec, gratuloval bych vám, ale takhle,“ stojí prý v dopise učitele.Totéž si později mysleli i lékaři, kteří mladé Karolině, totiž Johaně, jak znělo její skutečné jméno, psaní zakazovali s ohledem na duševní vyčerpání po smrti jediné, teprve tříměsíční dcerky Boženky. Až osvícený švagr, lékař a manžel její sestry pochopil, že právě psaní může být terapií na její osobní tragédii. „Její příběh není dnešní době nijak vzdálený, tohle může prožívat kdokoli z dnešní doby,“ uzavírá Tereza Rafoth.

Po stopách Karolíny Světlé

Po stopách Karoliny Světlé se můžete vydat naučnou stezkou Podještědím. V nových souvislostech přibližuje oblast Podještědí, kde započaly svůj život knihy Karoliny Světlé. Stezku tvoří 12 informačních panelů, tematické audio ukázky a umělecky pojatá odpočinková místa. V okolí stezky je ukryto 5 keší (geocaching). Naučnou stezku vytvořil spolek Stopy v krajině, jehož cílem je podporovat vnímání krajiny jako prostoru s historií. Více na www.karolinasvetla.cz.

Autor: Jana Švecová

5.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Pokladní 17 000 Kč

Pokladníci v prodejnách POKLADNÍK/CE V JÍDELNÍM CENTRU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na pokladně v jídelním centru, ve volných chvílích udržování čistoty stolů v jídelně, střídavý čas začátku směn - 1. týden 7:00 - 15:00 hod., 2. týden 8:00 - 16:30 hod. a sobotní směna 9:00 - 15:30 hod., výplatní termín 15. den v měsíci, celá mzda přes pásku - neplatíme "na ruku", zajímavý systém benefitů - informace na osobní schůzce., Hlásit se osobně nebo telefonicky od pondělí do pátku mezi 8.00 hod. až 10.00 hod. a později od 13.00 do 16.00 hod., případně e-mailem.. Pracoviště: Pekařství a cukrářství jiří bláha s.r.o.-008 (oc lbc), Fügnerova, č.p. 667, 460 01 Liberec 1. Informace: Filip Janda, +420 728 198 485.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÝ/Á DĚLNÍK/CE VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme pracovitost, dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost., Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Delta invest job o.z.-003 (grupo antolin bohemia, a.s.), Svárovská, č.p. 696, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Miloslav Pros, +420 775 588 928.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: OC Olympia - firemní prodejna, Jičínská 1350, MB., práce za pultem firemní prodejny a v prostoru kavárny, přímý prodej včetně doplňování zboží, práce na pokladně, pomoc při závěrečném úklidu provozovny, otevřeno 7 dní v týdnu. začátek ranní směny v cca 6:00hod., odpolední směna končí ve 20:30 hod., Výhody: stravenky, flexipassy. Pracoviště: Pekařství a cukrářství jiří bláha s.r.o., Švermova, č.p. 121, 460 10 Liberec 10. Informace: Marcela Jiroušková, +420 735 177 725.

Výroba - Inženýři bezpečnosti práce a ochrany zdraví 25 000 Kč

Inženýři bezpečnosti práce a ochrany zdraví TECHNIK ODDĚLENÍ BEZPEČNOSTI A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , • SŠ vzdělání, odborná způsobilost k prevenci rizik BOZP nebo VŠ vzdělání ve zdravotnictví (nejlépe v oboru ochrana veřejného zdraví) nebo VŠ vzdělání technického směru a zájem o obor bezpečnost a ochrana zdraví při práci, • praxe ve zdravotnictví výhodou, • práce na PC – WORD, EXCEL, POWEPOINT, • řidičské oprávnění sk. B výhodou, • dobré komunikační a organizační schopnosti, • zdravotní způsobilost a bezúhonnost, Nabízíme:, • motivující mzdové ohodnocení, • příjemné a moderní pracovní prostředí, • zaměstnanecké benefity (závodní stravování, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění), • možnost ubytování, • 5 týdnů dovolené , • možnost profesního růstu, Pracovní zaměření:, • hodnocení rizik BOZP, • ochrana zdraví zaměstnanců, • chemické látky a směsi, • provádění školení BOZP, • zajišťování odborných školení (řidiči, obsluhy TNS apod.), Přihláška k výběrovému řízení musí obsahovat: , • motivační dopis, • strukturovaný životopis, • neověřené doklady o vzdělání, případně odborné způsobilosti k prevenci rizik BOZP. Pracoviště: Krajská nemocnice liberec, a.s., Husova, č.p. 357, 460 01 Liberec 1. Informace: Martina Válková, +420 485 312 186.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První Jablonecké pískohrátky proběhly 18. července na pláži přehrady v Jablonci nad Nisou.
18

FOTO: Děti stavěly u jablonecké přehrady hrady z písku

Tělocvična u základní školy v Bělíkově ulici má nové zázemí.

Tělocvična v Základní škole Bělíkova má nové zázemí

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Meteorologové slibují sluníčko, hygienici zase čistou vodu

Liberecký kraj – Studená fronta od severozápadu udělala čáru přes rozpočet předpovědím, které slibovaly tropický týden. Ten se zatím opatrně projevuje na jihu Moravy, kde teploty už zkraje týdne dosáhly 30 stupňů. Meteorologové ale slibují, že letních veder se dočkají i lidé na severu.

Sběrači podpisů pro referendum už jich mají šest tisíc

Liberec – Tři čtvrtiny potřebných podpisů už mají shromážděné organizátoři plánovaného libereckého referenda.

Liberecká plavkyně bodovala! Slavila třikrát úspěch

Liberec – V obrovském sportovním areálu v Šamoríně se na 2. ročníku Slovakia Swimming Masters Cup Šamorín skvěle prezentovala plavkyně z SPK Liberec Lenka Stluková. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT