Svět, který vám mnohdy vyloudí na tváři údivný výraz, se už za pár měsíců otevře v bezprostřední blízkosti libereckého centra Babylon. Dělníci tady už rok staví obří vědecké centrum iQLANDII. Centrum, kde věda a příroda ukáží lidem to nejzajímavější, čeho jsou schopné.

Zemětřesení, výcvik kosmonautů

IQLANDIA bude volně navazovat na stávající iQpark, slibuje ale daleko víc. „Expozice budou modernější, vědečtější, sofistikovanější. Nebudou náročnější na věk, ale všechno budou řídit počítače a v plánu je velké množství simulátorů," vysvětluje ředitel iQparku i budoucí iQLANDIE Pavel Coufal.

SexmiseSoučástí nové expozice bude i výstava věnovaná sexu, přístupná návštěvníkům od 12 let. Bude v ní popsáno, co sex je a sloužit má i k sexuální výchově na školách. Na přípravě se podílejí sexuologové, kteří pomohou vybrat i exponáty.

Mezi čtyřmi stovkami exponátů zaujmou podle něj návštěvníky třeba humanoidní robot velikosti člověka, simulátory zemětřesení a vichřice, vesmírný kolotoče pro výcvik kosmonautů nebo průchod lidským tělem. A velkou atrakcí bude unikátní 3D planetárium. „To na severu Čech chybělo. Přinese pořady s lektory s živými průlety nad jednotlivými planetami a přistávání na nich, nabídne i cesty až na samou hranici známého vesmíru," těší se Coufal.

Stavba součástí expozice

IQLANDIA vzniká přestavbou objektů bývalé Desty. „Spojeny budou prosklenou věží tvaru rotačního hyperboloidu s výraznou pochůznou spirálou nahrazující schodiště. Půjde vlastně o jeden z exponátů, protože má tvar vesmírného satelitu," popisuje projektantka Miluše Suchardová.

Liberecké science learning centrum přijde na téměř 400 milionů korun, čtvrtinu tvoří náklady na vybavení a exponáty. 

Stavbaři teď dokončují první z pěti podlaží, do měsíce začnou s oplášťováním budovy, při jejíž stavbě použili řadu unikátních technologií. Objekt o rozloze 100 tisíc metrů čtverečních má mít minimální náklady na energie.

Syna vezmu nejdřív na humanoidního robota

Až se příští rok v březnu otevře nová iQLANDIA, bude to pro děti i rodiče neuvěřitelný svět. Plný pokusů, fantazie, simulátorů a překvapení. Tomu všemu bude šéfovat Pavel Coufal, který si pochvaluje, jak si díky projektu naplňuje své kreativní představy.

 Dělníci pracují na stavbě iQLANDIE, která už v březnu přivítá příznivce vědy a přírodních jevů.

Když se vrátíte zpátky do svého dětství, chtěl jste se zabývat vynálezy, pokusy?

Když jsem byl malý kluk, tak nic takového ve světě neexistovalo, takže mě ani nenapadlo, co jednou budu vytvářet. Ale úplně bez zájmu jsem nebyl. Asi nejblíže jsem měl z těch připravovaných věcí k planetáriu a ke kinotechnice.

Žádný zájem o fyziku?

Jsem velice humanitní typ a fyzika a matematika nejsou mými koníčky. Ale každý člověk v týmu má tu výhodu, že je zaměřený na jinou oblast. Já jsem třeba zaměřen na geografii, takže připravuji expozici o geografii, fyziku má na starosti někdo jiný.

Co vynálezy, ty také nebyly vaším koníčkem? Nečetl jste Verneovky?

Já jsem se asi až v průběhu dospívání dostal k četbě sci-fi, začal jsem Stopařovým průvodcem po galaxii a dneska mám za sebou téměř všechno, co vyšlo v oblasti sci-fi. Toho jsem velký příznivec, to mě chytlo. A asi se to i odráží v tom mém zájmu tady.

Až v březnu expozice otevřete, jaké místo ukážete svému dítěti jako první? Co je pro vás tím nejzajímavějším?

Devítiletého syna asi nejprve vezmu k humanoidnímu robotovy, se kterým si bude moci popovídat a pohrát. A pak hned zamíříme k planetáriu.