Tři roky a z velké části pomocí skrytých kamer natáčeli ve více než sto tuzemských chovech ve všech čtrnácti krajích. „Paradoxně největší krutosti shledáváme u činností, které jsou zcela běžnou náplní práce chovatelů, jako například upalování ocasů selatům a kastrace bez umrtvení, vypalování rohů telat až na lebku nebo odebírání čerstvě narozených mláďat matkám. Podle zákona se nejedná o týrání zvířat, avšak zvířata zde trpí strašlivým způsobem,“ sdělil člen autorského týmu Petr Beneš. Film promítnou také v libereckém Kině Varšava, a to v pátek 26. listopadu.

Ve filmu Svědectví jsou zastoupena nejčastěji zneužívaná zvířata u nás, tedy krávy, prasata, ovce, kozy, slepice, kachny, krůty, křepelky a ryby. Velký prostor tvůrci věnovali slepicím chovaným pro vejce, přičemž porovnávají halové, klecové, volné a ekologické chovy.

Pozornost dostávají také tzv. domácí chovy, které jsou podle respondentů vystupujících ve filmu často horší než průmyslové velkochovy. „Citliví a inteligentní tvorové jsou degradováni na zboží a zachází se s nimi hůře než s věcmi. Chtěli jsme ukázat skutečnou realitu tohoto krutého byznysu, aby lidé věděli, co svými penězi každodenně podporují,” podotkla další členka autorského týmu Michaela Vincourová.

Ve filmu se objevují také známé osobnosti jako například MMA zápasnice Magdalena Šormová nebo umělec a sportovec Ben Cristovao. Dvouhodinovým snímkem diváky provází hlas scenáristy a režiséra Petra Vachlera. „Bylo pro mě ctí namluvit tento dokument. Detailně zobrazuje, jak bezohledně ubíráme zvířatům jejich právo na život. V klidu a pohodlí domácností a restaurací, kde nevidíme jejich utrpení, si myslíme, že to je všechno v pořádku. Doufám a pevně věřím, že tento dokument může mnohé změnit,“ zdůraznil.