Akademie komorní hudby se dlouhodobě věnuje vzdělávání mladých talentovaných hudebníků a hudebnic pod vedením renomovaných lektorů. Na svatováclavských koncertech se představí houslistka Eliška Kukalová, čerstvě přijatá studentka Universität der Künste ve Vídni, violistka Anežka Ferencová (studentka Hochschule für Musik und Tanz v Drážďanech) a kontrabasista Zdeněk Pazourek (student HAMU v Praze). Lektorsky je povede violoncellista Tomáš Jamník, umělecký vedoucí Akademie komorní hudby a vítěz Pražského jara, spolu s jeho ženou, houslistkou Evou Jamníkovou, členkou Neubranderburg Philharmonie.

 Na zhruba hodinovém koncertu zazní na úvod skladba Josefa Suka Meditace na staročeský chorál Svatý Václave. Vrcholem pak bude provedení Smyčcového kvintetu s kontrabasem Antonína Dvořáka, který vůbec poprvé zazní v jedné z původních podob. “Dvořák hledal dokonalou formu skladby tak, aby posluchače nenudila. Je známo, že své první skladby později razantně krátil, v případě smyčcového kvintetu se ještě v procesu komponování rozhodl vynechat pomalou větu Andante religioso, kterou bychom rádi posluchačům představili. Myslím, že dnešní publikum je pozorné a připravené slyšet Dvořákovy myšlenky i v té posluchačsky obtížnější, avšak mnohem silnější podobě,” shrnul violoncellista Tomáš Jamník.

Příprava na slavnostní koncerty bude již tradičně probíhat v Lučanech nad Nisou v místě, kde kdysi zkoušelo světoznámé Smetanovo kvarteto. „Během přípravy se soustřeďujeme na co nejkvalitnější hudební přípravu, nechceme však opomenout ani procházky po okolí a chvíle odpočinku, které k tomu nutně patří. Lučany jsme si zamilovali, je to kouzelné místo s pohádkovou hudební historií a my se těšíme, že kus toho kouzla přineseme i do okolních měst,” sdělila houslistka Eva Jamníková. Svatováclavské koncerty v Liberci a Jablonci se konají od 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

Akademii komorní hudby dlouhodobě podporuje Středočeský kraj a Česko-německý fond budoucnosti. Svatováclavské koncerty se konají pod laskavou záštitou náměstka pro školství, sociální věci a kulturu a člena Rady města a Zastupitelstva města Liberce, PhDr. Mgr. Ivana Langra a primátora města Jablonec nad Nisou, Ing. Petra Beitla