Na svatého Václava bývá bláta záplava. Tak zní jedna z několika pranostik spjatých s 28. zářím. Tentokrát se trefila, letošní Den české státnosti propršel. Jelikož je tento den také zasvěcen patronovi českého piva svatému Václavovi, opět proběhly na Zámku Svijany Svatováclavské slavnosti.

Akce tradičně nabídla řemeslný jarmark, šermířské vystoupení skupiny Alterum, školu čepování, dobovou střelnici, projížďky historickým kočárem a další atrakce. Na své si přišli i dětští návštěvníci, na ně čekalo kouzelnické vystoupení kouzelníka Čáry Kluka či loutkové divadlo. „Každý rok máme základní pilíře programu, které zůstávají, jako například módní přehlídla či příjezd svatého Václava. Zbytek celodenního programu však obměňujeme a snažíme se vymyslet akce, které pobaví děti i dospělé,“ přiblížil manažer zámku a hotelu Svijany Libor Stejskal.

Dopoledne přilákalo milovníky pěnivého moku slavnostní naražení sudu se svatováclavským speciálem DUX. Jedná se o unikátní ležák jantarové barvy, který Pivovar Svijany vaří jen jednou do roka, právě u příležitosti Svatováclavských slavností a Dnů českého piva. „Je to silné světlé pivo, které je plné a hutné, ale současně také jemné. Fanouškové svijanského piva si bez něj začátek podzimu prakticky už ani neumí představit a pravidelně sbírá nejvyšší ocenění i od profesionálních degustátorů,“ podotkl Stejskal.

Za pravdu mu dala fronta nedočkavých pivařů, která se u sudu vytvořila. „Jsem tu podruhé. Nepatřím mezi pivní odborníky, ale svatováclavský speciál považuji za jedno z lepších piv. Určitě nezůstanu jen u jednoho půllitru,“ podotkl se smíchem Milan z Liberce, který si nenechal ujít ani prohlídku pivovaru.

Nechyběly ani pivní soutěže, které prozkoušely fyzičku a zdatnost soutěžících. Pivní olympiáda zase prověřila znalosti soutěžících o pivu. Úspěšní soutěžící se radovali z pivních cen, na vítěze olympiády čekala sběratelská stříbrná pamětní mince Šlik. Jedním z vrcholů programu byl příjezd svatého Václava na koni s družinou hlavní branou. Václav zakončil své vystoupení projevem, ve kterém popřál hodně sil do budoucna. „Dej Bůh štěstí,“ pronesl a před svým odjezdem se posilnil korbelem piva.

Podobně jako předchozí ročníky i ten letošní zakončil hudební koncert. Tentokrát tu čest měla kapela Waldovy Matušky. Podle Stejskala tkví oblíbenost Svatováclavských slavností v tom, že program zaujme nejen rodiče, ale i jejich ratolesti. Nabízí jak rušná místa plná stánků a aktivit, tak posezení v klidných částech zahrady. „A co je činí zvláště atraktivní, je jejich spojení s pivem. Vzdáváme tak hold patronu českého piva,“ zdůraznil manažer zámku.

Na Zámku Svijany si připravili do konce roku bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na adventní koncerty. Letos poprvé při nich například v zámecké kapli zazní koncert na jeden z nejstarších hudebních nástrojů, harfu. První adventní neděli se uskuteční rozsvěcení stromku na zámeckém nádvoří a nebudou chybět už tradiční adventní trhy.