Státní propagandou byl označován za oslavu práce a dělnické třídy. Doprovázely ho motta jako „Zdravíme 1. Máj!“. „Mír národům celého světa!“ „Kupředu – zpátky ni krok.“ „V práci soutěžíme, v pětiletce zvítězíme“ na transparentech rudých barev.
První máj byl dnem pracovního klidu. Ve městech a obcích probíhaly masové prvomájové průvody, kterých se museli povinně účastnit žáci, studenti a pracující místních závodů. Nechyběla výzdoba v podobě plakátků s prvomájovými motivy, holubic a papírových vlaječek. Rozhlas a televize vysílaly z prvomájových oslav přímé přenosy a živé reportáže, vycházelo slavnostní vydání Rudého práva.

V Liberci se průvod sunul od vlakového nádraží, ulicí 1. máje, na Rybníček před sídlo KSČ, které bylo v budově dnešní obchodní banky. „Účast byla povinná i nepovinná. Nikoho nikdo přímo nenutil, ale nepřijít mohlo trochu zkomplikovat život. Přece jen téměř všichni pracovníci byli i členy ROH a nebylo chytré nechodit, pak jste také nemuseli získat třeba výjezdní doložku na dovolenou anebo vaše dítě nevzali na vysněnou školu,“ řekl historik Severočeského muzea v Liberci Lubor Lacina.
K současným tradicím patří polibek pod rozkvetlou třešní. Žena, která ho dostane, by měla celý příští rok oplývat krásou, přitažlivostí a plodností, ty nepolíbené naopak uschnou