„Nezáleží na orientaci, ale na důležitosti a kráse vztahu“. Takovým heslem se řídí tři liberečtí zastupitelé, kteří od jara uvádějí do života myšlenku alespoň symbolického zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů. První obřad proběhl už v dubnu a další se blíží. „S kolegy jsme o tom mluvili a řekli si, proč něco takového v Liberci neudělat. Navíc je už na čase, aby manželství bylo pro všechny. V západní Evropě to je naprosto normální a přirozené,“ řekl Deníku jeden z iniciátorů této myšlenky, Matyáš Moc (Starostové pro LK).

Jak přiblížil, aktuálně lze uzavřít registrované partnerství pouze na jediném matričním úřadu v každém kraji a přítomnost zastupitele symbolizuje rovnost. „Oddávání je krásná činnost, takže se na svůj první obřad pro stejnopohlavní pár velmi těším. Potřebné informace mi vždy zprostředkovává matrika začátkem týdne, takže pokud budou mít nějaké speciální přání ohledně projevu, rád to s nimi proberu a pokusím se jim vyjít vstříc,“ dodal s tím, že obřad proběhne tento týden.

Opuštěný tovární komplex.
Hádanka z Liberecka: Poznáte podle fotek a videa, kde stojí opuštěná továrna?

V loňském roce uzavřelo registrované partnerství před Magistrátem města Liberec 18 párů, zatímco letos to bylo k začátku srpna 11 párů. Obřady se konají v souladu se zákonem o registrovaném partnerství a jsou podobné svatebním. „Rozdíl oproti uzavírání manželství je v tom, že u obřadu není povinnost mít svědky a prohlášení o vstupu do partnerství se činí do rukou matrikářky. Ta má také slavnostní projev,“ objasnila průběh vedoucí oddělení matriky Ivana Jadrná.

Ke změně by mělo dojít příští rok díky novele zákona o matrikách. Ta umožní uzavírání registrovaného partnerství ve všech matrikách. „Předpokládám, že poté by mohlo dojít ke zvýšení zájmu o naši iniciativu,“ podotkl Moc.

Důstojnost i symbolika

Podle zastupitele Petra Slaniny (Piráti) představuje registrace spíše administrativní akt než slavnostní událost. Sám před několika lety uzavřel takový svazek spolu s partnerem v Brandýse nad Labem. Obřadu se ujala matrikářka z Kladna. „I když liberecká matrika nabízí uspořádání hezkého obřadu v prostorách historické radnice, účast zastupitele s právem k oddávání dodává tomuto administrativnímu úkonu ještě větší důstojnost, a naplňuje tak i symbolickou rovinu,“ řekl Slanina, který letos celebroval obřad na Zámečku Raspenava.

Průvod Prague Pride v sobotu 12. srpna 2023
Desetitisíce lidí dorazily duhovým průvodem na Letnou. Vystoupila i zpěvačka LP

Jejich cílem je mimo jiné vytvoření síť zastupitelů, kteří by byli ochotni se do této iniciativy zapojit. S pozitivní odezvou se setkali například v České Lípě či ve Frýdlantu. Ozvali se i zastupitelé mimo Liberecký kraj, například z Třebíče. „Pokud dnes někdo vstupuje do registrovaného partnerství, může celý proces vypadat jako opravdová svatba se vším všudy. Jako v pohádce. Ale právě jen jako v pohádce, která skončí hned druhý den, když se probudíte. Registrované partnerství je prostý administrativní úkon, stejně jako registrace auta na oddělení registru vozidel,“ zdůraznil Slanina.

Snahy libereckých zastupitelů si všimla i iniciativa Jsme fér, která podporuje práva komunity LGBTQ+. „Byli jsme za to velmi rádi. Upozornili jsme na tuto iniciativu i další města. Líbí se nám ta myšlenka symbolického zrovnoprávnění. Přesto doufáme, že brzy budou moci homosexuální lidé uzavřít opravdové manželství,“ sdělil mluvčí Jsme fér Filip Milde. Ten oceňuje i přístup současného prezidenta Petra Pavla, který podle něj uznává rovnoprávnost lidí a chce je spojovat. „Kolikrát nám poslanci říkali, že nejsou motivováni se zabývat zákonem o manželství pro všechny, jelikož věděli, že minulý prezident proti tomu ostře vystupuje,“ dodal.