Výcvik atestovaných psů byl tedy zaměřen na přesné a jednoznačné označení jednotlivých osob, které se vyprošťovali ze zcela zakrytých prostor až po ukončení práce psa. Výcvikové úlohy byly navíc ztíženy řadou omezení. Pes musel nejdříve prohledat oddělenou část objektu bez přítomnosti psovoda, teprve následně mohl být vpuštěn do dalšího sektoru, kde byla ještě část prostoru označena vytyčovací páskou, do kterého nesměl pes vstoupit.

„Uvnitř budovy není lidský pach odnášen větrem, a tak rychle vyplňuje výcvikový prostor. Pes ho pak cítí v širokém rozmezí a je pro něj těžší dohledat jeho zdroj. Pro psa je velmi náročné rozlišit, že se v jedné místnosti nalézají tři lidé ukryté nedaleko od sebe,“ podotkl kynolog Václav Vančura.

Ilustrační foto.
Liberecký kraj vypravuje linky, které odvezou hendikepované až do Prahy

Část výcvikového dne byla věnována i přípravě mladého osmiměsíčního psa, dlouhosrstého německého ohaře Cookyho, který hravou formou trénoval schopnost udržet koncentraci při práci v pohybově obtížném prostředí jako je tma a nestabilní podklad.

„Pro mladého psa je velmi obtížné soustředit se na vlastní pohyb v prostoru, a přitom ještě vyhodnocovat informace o hledaném pachu. A pokud chce být Cooky plnohodnotným členem Kynologické záchranné skupiny hasičského záchranného sboru musí pravidelně cvičit, aby zvládnul potřebné atesty,“ dodal psovod a majitel psa Pavel Viták.