Staří lidé patří k těm nejohroženějším skupinám z hlediska trestné činnosti. Média jsou plná informací o přepadených, okradených či podvedených seniorech. Postavit se tomuto problému tváří v tvář se rozhodlo liberecké Komunitní středisko Kontakt, které svým klientům od včerejška zajišťuje kurz sebeobrany.

Tři hodiny teorie, sedm hodin praxe

„Kurz bude mít dvě části. Teoretickou, na níž se s námi podílí Policie České republiky, a praktickou. Ta proběhne v libereckém centru Budokan, kde se budou senioři učit základy sebeobrany," vysvětlil ředitel Kontaktu Michael Dufek. Celý kurz bude mít deset hodin, tři hodiny teorie, sedm praxe. „V praktické části nejprve provedeme zhodnocení individuálních schopností, senioři projdou také pohybovou průpravou," objasnil Dufek.

ÚČASTNICE KURZU sebeobrany si zkouší základní chvaty, aby se uměly bránit útočníkům.

Teoretickou část přiblížil za Policii ČR Tomáš Molata: „Zaměříme se na čtyři okruhy, které se budou týkat zajištění osobního bezpečí, domácího násilí, které nebude vždy fyzického rázu, zajištění majetku a na závěr by se senioři měli dozvědět, jak zabránit tomu, aby se nestali obětí trestného činu."

Raději obětovat kabelku než zdraví

Jak dále Molata dodal, asi nejčastější útoky na seniory jsou v prostředcích městské hromadné dopravy. „Někdo si vytipuje staršího člověka u bankomatu, pak ho sleduje do autobusu a využije situaci, kdy dotyčný má problémy do něj vůbec nastoupit, natož aby si hlídal tašku," upozorňuje Molata.

Jeho slova potvrzuje Dufek, podle něhož je důležité, aby senioři uměli vyhodnotit situaci: „Určitě je lepší, když obětují kabelku se stovkou v peněžence, než se nechat kvůli ní vláčet po ulici," objasnil.

Rok sháněli peníze

Požadavek na kurz sebeobrany vzešel od samotných klientů komunitního centra. „Už jsme pořádali například kurz finanční gramotnosti, ale takhle daleko jsme se zatím nedostali," poznamenal Dufek a dodal, že trvalo téměř rok, než se jim podařilo sehnat finanční částku, která by pokryla alespoň první kurz.

„Náklady byly patnáct tisíc, z toho dvanáct jsme dostali od našeho zřizovatele města Liberec," upřesnil. Kurz, který včera dopoledne začal, je pro seniory zadarmo. Vedení Kontaktu čeká, zda se osvědčí a zda bude zájem o pokračování.

Více se bojí ženy

Už při letmém pohledu je jasné, že většinu účastnic tvoří ženy. „Samozřejmě, že se bojím. Hlavně, když se odněkud vracím večer," přisvědčila paní Soňa a její kolegyně se horlivě přidávají.

Naštěstí ani jedna se nestala přímo obětí. „Stačilo mi, že mě jednou večer někdo sledoval, bála jsem se," poznamenala jedna z účastnic.Slavnostní zakončení kurzu sebeobrany v centru Budokan proběhne 22. prosince, kde budou účastníci podrobeni i praktické zkoušce.

Ze zápisu policie

V prosinci 2013 vylákal podvodník pod záminkou broušení nožů přes deset tisíc ze čtyř důchodců.

V září 2014 přepadl 18letý mladík během čtyř dnů šest seniorek, nejstarší bylo 92 let. Surově je okrádal o kabelky. Byl zadržen den po posledním útoku.

V říjnu 2014 přepadl násilník důchodkyni poblíž Teska. Žena si nechtěla nechat vytrhnout kabelku a skončila s vážným zraněním.

Dvanáct let dostal letos na jaře gambler, který přepadl důchodce, jenž zraněním později podlehl.