Smolný osud má  chystaný projekt prvního supermarketu v jediném libereckém městském obvodu Vratislavice nad Nisou. Poprvé o marketu začalo uvažovat vedení úřadu v roce 2008. Ale ještě ani tento rok se ve Vratislavicích neotevře.

„Lidé se pořád ptají, kdy už nové Tesco bude. Kvalitní supermarket v našem městském obvodu chybí. Především pro starší lidi ze sídliště to bude velkou úlevou, když nebudou muset za většími nákupy jezdit tramvají do Liberce," řekl starosta Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj).

Vloni to vypadalo, že nejpozději letos se prvního supermarketu konečně lidé dočkají. Stavět jej mělo začít Tesco už na jaře.
Ale plány se posunuly opět o něco dál.

„Nyní jsme podali žádost o stavební povolení," vysvětlila tisková mluvčí Teska Eva Karasová. „Otevření obchodu plánujeme přibližně na jaro příštího roku," dodala.

Nové Tesco vyroste i s velkým parkovištěm na Dřevařské ulici, kousek od zastávky tramvaje a ulice Tanvaldská, tedy hlavní dopravní tepny ve Vratislavicích a výpadovky na Jablonec nad Nisou.

Stát bude přibližně 200 metrů od úřadu. „Ocení jej hlavně obyvatelé největšího vratislavického sídliště. Těm bude Tesco nejblíž. Obchod bude mít navíc stejné ceny jako třeba v Liberci," zdůraznil Lukáš Pohanka. „Když jsme téměř před třemi lety projekt připravovali a oslovovali možné partnery, ptali jsme se také místních lidí, jestli si supermarket skutečně přejí. Většina se shodla na tom, že ve Vratislavicích supermarket chybí," doplnil starosta.

Před několika lety dokonce Vratislavičtí podepisovali petici za to, aby jejich úřad prosadil stavbu nového supermarketu.
„Jsem zklamaný z toho, že se o novém supermarketu už tolik let mluví, ale  obchod pořád u nás nestojí. Bydlím na sídlišti, takže sem určitě budu chodit," poznamenal senior František za obyvatele nedalekého sídliště.

Supermarket měly Vratislavice stavět už v roce 2008. Městská část na něj tehdy prodala společnosti Proctus, která jej měla vybudovat, svůj pozemek. Nakonec ze záměru sešlo a Vratislavice půdu od soukromé firmy vykoupily zpět za stejnou cenu, za jakou jej prodaly – za 2 miliony korun.

Pak se vedení radnice pustilo do oslovování nadnárodních obchodních řetězců. Nakonec se rozhodlo pro Tesco. To nechtělo parcelu koupit. Pozemek si pronajalo na 50 let. Městskému úřadu bude za něj platit 10 tisíc korun ročně.

„Čas ukáže, jestli kvůli novému supermarketu nebudou muset zavřít své krámky drobní živnostníci," podotkl za opozici Vladimír Braun (ODS). Nový supermarket bude zabírat plochu 1 000 metrů čtverečních. „Nabídne asi 20 nových pracovních míst," uvedla tisková mluvčí Eva Karasová.