ČR/Sasko, Dolní Slezsko – Liberecký kraj by se do jednoho roku mohl stát centrem budoucího česko-německo-polského uskupení, které snáze dosáhne na dotační peníze z Evropské unie. Touhu spojit se v obří „superkraj“ zatím projevilo německé Sasko, polské Dolní Slezsko a tři české kraje – Liberecký, Ústecký a Karlovarský. Vzniklý svazek při žádání o dotace obejde českou vládu, neboť nebude omezen vůlí úředníků ani neustálými změny dotačních pravidel, kterými jsou v Praze pověstní.
Mění podmínky, tak je obejdeme
„Evropská unie dále nepůjde cestou podpory malých regionů, proto je pro nás výhodné spojit se ve větší celek, než jsou kraje, který by byl žadatelem o dotace. Žádosti by se posílaly přímo do Bruselu a my bychom nebyli závislí na rozhodnutích našeho ministerstva, které neustále mění podmínky,“ vidí přínosy nového svazku hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.
Stejné výhody spatřuje i Lukáš Vorel, vyjednavač Libereckého kraje v EU ve věci zrodu nového spolku. „Omezí se tím vliv vlády, která chce určovat, kolik peněz a kam do regionů poteče. Nový svazek bude silnější, než by byl Liberecký kraj sám při žádostech o dotace,“ vyjmenoval Vorel. Jak dále řekl Deníku, seskupení by mohlo usilovat o dotace na cestovní ruch nebo podporu automobilového průmyslu, tedy odvětví, které spojuje Čechy, Němce a Poláky.
Svazek se silnějším nese výhody slabším
Podporu novému sdružení, které nese název ESUS, vyjádřili shodně naši dva severní sousedé. Ty motivuje stejný cíl – podojit unii o více peněz, na které by jinak díky své velikosti nedosáhli, a omezení centrální byrokracie. „Jako součást Německa mají Sasové v Bruselu silné slovo. Je pro nás výhoda, že se s námi chtějí spojit,“ zmínil Stanislav Eichler s tím, že díky své výhodné geografické poloze by centrum sdružení ESUS mohlo být v Liberci. Práci by zde díky spravování území s několika miliony obyvatel našlo až 30 úředníků.
„Je to odsud 20 kilometrů do Polska i do Německa. Že by centrum bylo v Liberci se samo nabízí a naši partneři nejsou proti,“ dodal hejtman.
ESUS, neboli volné sdružení několika mezinárodních regionů, není nový vynález. Tento produkt z bruselské kuchyně již funguje například v Pobaltí a Podunají nebo na Polsko – moravskoslezské hranici.
Svazek Libereckého, Ústeckého a Karlovarského kraje se Saskem a Dolním Slezskem by vyplnil vakuum mezi těmito spolky. Cílem je, aby se do sdružení časem připojil i Královéhradecký, Pardubický a Moravskoslezský kraj, čímž by nový region obsáhl více než 12 milionů obyvatel a stal by se pro EU ve věci dotací významnějším partnerem, než je dnes Česká republika. Královéhradecký kraj se však zatím k účasti staví zdrženlivě.
ESUS by podle libereckého hejtmana měl vzniknout do jednoho roku, aby nejpozději v roce 2014, kdy bude Evropskou unií vypsáno nové plánovací období, mohl podávat žádosti a čerpat dotace. Regionální operační programy, z nichž kraje čerpají dotace, zůstanou zachovány.