Superúplněk je astronomický jev, kdy se Měsíc nachází v úplňku a zároveň je co nejblíže Zemi. V tu chvíli se zdá být větší a jasnější než obvykle. Vzdálenost mezi Zemí a Měsícem se totiž mění podle eliptické dráhy, po které se Měsíc pohybuje kolem naší planety. V nejbližším bodě (perigeu) je Měsíc od Země vzdálen asi 356 tisíc kilometrů, v nejvzdálenějším bodě (apogeu) asi 407 tisíc kilometrů.

Podle astrologa Richarda Nollea, který tento termín začal používat jako první, k superúplňku dochází, pokud je Měsíc ve vzdálenosti menší nebo rovnající se 90 % jeho nejmenší vzdálenosti od Země na své oběžné dráze. Nejde tedy jen o jeden nejbližší bod. První srpnový superúplněk bude mít Měsíc vzdálený od Země 357 307 km, druhý srpnový superúplněk – 30. srpna – jen o málo méně - 357 185 km.

Polední kameny.
ANKETA: Zachytili krásu Jizerek objektivem! Dejte hlas nejkrásnější fotografii

Přestože úplněk nastane večer ve 20.33 hodin, nebude jej možné pozorovat hned. Měsíc totiž vyjde až o necelou hodinu později. Předpověď počasí zatím vyznívá poměrně nadějně, oblačnost by se mohla v noci z úterý na středu 2. srpna protrhat.

Superúplňky jsou poměrně vzácné, obvykle nastávají jednou za čtrnáct měsíců. V roce 2023 se ale dočkáme hned dvou superúplňků v jednom kalendářním měsíci, což je ještě vzácnější. Druhému úplňku ve stejném měsíci se říká modrý (anglicky blue supermoon). Pojmenování vychází z anglického spojení „once in a blue moon“, v překladu „jednou za uherský rok.“

Jak vypadá superúplněk:

Zdroj: Youtube

Pokud chcete vidět superúplňky na obloze, doporučujeme vybrat si místo s co nejméně světelným znečištěním a pozorovat Měsíc těsně po jeho východu nebo před jeho západem (ten nastane ve středu před šestou hodinou ranní). V tu chvíli bude Měsíc nízko nad obzorem a bude působit ještě větší a zářivější. Můžete také využít dalekohled nebo fotoaparát s dobrým zoomem, abyste si prohlédli detaily měsíčního povrchu.

Četli jste? Zmizení 14leté Ivany Koškové z Liberecka pro mě zůstává záhadou, říká režisér