Protože si mnozí Liberečané o letošní zimě před svým domem sníh uklízeli sami, ačkoliv podle zákona mohli nechat tuto starost technickým službám, vedení města zvažuje, že by jim přiděloval magistrát posypovou sůl zdarma.

Sůl totiž během letošní dlouhé zimy podražila. Podle názorů některých lidí by ji skutečně mělo platit město, když někteří uklízejí chodníky za ně. „Ozval se mi jeden občan s tím, že by mohl posypovou sůl dostávat od města, když už si chodník uklízí sám. Myslím si, že má pravdu. Je to zajímavý podnět, kterým se budeme pro příští zimu zabývat,“ potvrdil primátor Jiří Kittner (ODS).

Někteří z oslovených lidí by sůl od města brali. „Chodník si v Harcově uklízíme sami. Máme u pozemku dvě brány, a pravidelně se nám stává, že technické služby nám při prohrnování chodníku sníh nahrnou před jednu z bran, a my potom autem nevyjedeme,“ řekl starší majitel rodinného domku, který nechtěl uvádět své jméno. „Nejen posypovou sůl, ale i hrable by nám město mohlo dávat zadarmo,“ dodal.

Přestože první úder zimy zažil Liberec už v polovině října, městu vyčleněná suma z rozpočtu na úklid sněhu stačila. „Tento rok jsme počítali pro zimní údržbu s částkou 36,1 milionů korun. Likvidace následků zimy, počítaná do konce února, stála 33,2 milionů korun,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Martin Korych.

Nejnáročnějším dnem byl za zimu 3. únor, kdy přes noc napadlo 25 centimetrů sněhu. „Na úklid jsme měli nasazeno 50 vozidel, která za noc najezdila 2 200 kilometrů,“ vypočítal primátor. Za celé období uklidily technické služby 5,8 milionů krychlových metrů sněhu.