Zásah proti ozbrojenému pachateli, řízení pod psychickým tlakem i správné poskytnutí první pomoci trénovali v Janově na Novoborsku policisté z Libereckého kraje, kteří jsou zařazeni do takzvaných prvosledových hlídek. Speciální výcvik i výzbroj je předurčuje k zásahům u událostí, kde hrozí nebezpečí útoku střelce či jinak nebezpečného pachatele.

Jeden z úkolů cvičení se na první pohled nezdá být těžký. Policista má ve služebním voze co nejrychleji prokličkovat kužely vyznačenou dráhu. Relativní pohodu ale systematicky narušuje policejní psycholožka na místě spolujezdce, která se řidiče snaží vystresovat střídáním hluků i palbou otázek. Od lehčích početních úkolů po dotazy třeba na jméno matky za svobodna. Šofér musí odpovídat rychle, ale i správně a zároveň se stále plně soustředit na řízení. „To je alfa a omega, protože v první řadě je důležité se na místo události dostat co nejrychleji. Zároveň už během cesty začíná působit adrenalin či stresové situace v dopravním provozu. Snahou tohoto cvičení je proto udržet hlídku v maximální ostražitosti, aby plnila úkoly, které má, na sto procent,“ vysvětluje vedoucí odboru služby pořádkové policie v Libereckém kraji Petr Šikola.

Hlídka je na místě konfliktu. Dva mladíci se hádají, jeden druhého bodne nožem a prchá. To je scénář další modelové situace, kterou prvosledové hlídky musí během cvičení efektivně vyřešit. Zatímco jeden z policistů pronásleduje útočníka, kolega si kleká k pobodanému a snaží se zastavit tepenné krvácení. Nad tímto úkolem bdí záchranáři. O kus dál policisté kooperují s hasiči. Zásah provádějí v zakouřeném prostředí s dýchací technikou.

„Další stanoviště se týká zbraní. Kromě jejich ovládání absolvují hlídky i vědomostní test ze zákona o policii, aby věděly, kdy a jak mají zbraň a další donucovací prostředky použít. Stěžejní část cvičení je pak zásah proti aktivnímu střelci,“ dodává Šikola.

Při tragédii zabil střelec osm lidí

Prvosledové hlídky zřídila policie před čtyřmi lety především v reakci na tragédii v Uherském Brodě z roku 2015, kde starší muž zabil v restauraci osm lidí a sám pak spáchal sebevraždu. Jejich úkolem je především být co nejdříve na místě závažnějšího konfliktu a účinně a rychle útočníka zneškodnit. Oproti klasickým pořádkovým hlídkám jsou lépe vybavení pro boj, ať už se jedná o dlouhé zbraně nebo balistickou ochranu.

V Libereckém kraji působí 24 hodin denně čtyři dvoučlenné hlídky. V budoucnu bych jich měl být dvojnásobek. Tři v Liberci a po dvou v každém ze zbývajících okresů. „Aktuálně je do nich zařazeno 160 policistů a policistek. Hlídky, které jsou zrovna v terénu, nemají jiné úkoly. Věnují se prevenci a v případě, že nastane riziková situace, jsou připraveni ihned zakročit,“ říká krajský policejní ředitel Vladislav Husák. K událostem podobným případu z Uherského Brodu či útoku ženy ve škole ve Žďáru v roce 2014 zatím v kraji prvosledové hlídky vyjíždět nemusely. „Zasahují však u celé řady případů, kde hrozí konflikt,“ podotýká Husák.