Díry v silnicích. To je nekonečný český příběh. Když už se opraví, za rok jsou v místě znovu. Ve Vratislavicích nad Nisou si řekli dost a zkusili novinku, která se zdá být na první pohled převratná. Až čas ale definitivně prověří účinnost. „Ten systém je strašně jednoduchý a přitom geniální. Díky studenému asfaltu je možné opravovat výtluky do jednoho metru čtverečního za každého počasí, a to i v mrazivé zimě a dešti," řekl starosta Vratislavic nad Nisou Aleš Preisler (USZ).

Lidé z vratislavického technického střediska předvedli Deníku názornou ukázku.

„Díru vymetu, vyfoukám a pak už jen vsypu směs. Začínám při okrajích a jakmile nasypu čtyři centimetry na výšku, vezmu ruční pěch a lehce ubouchám. Pokračuji, dokud nemám centimetr nad povrchem vozovky, aby se nevytvořil lavor," popsal postup Pavel Zajíček, pracovník technického střediska.

Přes takto opravené výtluky je hned možné projíždět auty, nelepí se na pneumatiky. „Chemická reakce se postará o zatvrdnutí a během měsíce ani není poznat, že ten výtluk na tom daném místě byl," dodal starosta.

VYMÉST, VYFOUKAT, NASYPAT, UPĚCHOVAT A ZA PĚT MINUT JE HOTOVO. Studený asfalt okamžitě tvrdne a hned po něm mohou přejíždět auta.

Směs je sice desetkrát dražší než klasický horký asfalt, ale v samotném výsledku prý Vratislavice za opravy ušetří nemalé peníze.
„Ušetříme za techniku a za lidi. Nepotřebujeme najímat frézy na vyřezávání starého asfaltu. Práci se studenou směsí zvládne jeden člověk. Předpokládám ale, že města, která už tu techniku mají, půjdou i nadále cestou horkého asfaltu," sdělil vedoucí technického střediska ve Vratislavicích Petr Janků.

„Myslím, že o této směsi ještě hodně uslyšíme, že má velkou budoucnost," doplnil Preisler.

Odkud přišla inspirace?

Vratislavice jsou v Česku zatím jediným větším městem, kde se studený asfalt používá. „Radnice uspořádala akci „Vyfoť si svou díru", v jejímž rámci lidé posílali tipy na opravy komunikací. A zároveň se také ozvala firma, která nám studený asfalt nabídla, odprezentovala a my jsme na to kývli," vysvětlil starosta skutečnost, jak se ve Vratislavicích směs objevila.

Starosta rovněž nabízí pomoc dalším obcím, které by měly o novou technologii zájem. „S firmou dodávající studený asfalt jsme ochotni pro starosty z okolních obcí uspořádat předváděčku," tvrdí Preisler. V současné době už mají ve Vratislavicích opravených 70 procent výtluků. „Pár děr už jsem opravil a myslím, že je to fakt dobrá věc, která funguje. Než jsem se směsí začal pracovat, musel jsem projít školením," uzavřel pracovník Zajíček.

Zdroj: Youtube

VLASTNOSTI

- Okamžitá zpracovatelnost za studena
- Zpracovatelné běžnými postupy ručně nebo s použitím malé mechanizace
- Aplikační teplota od -8°C do +40°C
- Možné provádět opravy 
v tloušťce až do 10 cm
- Stabilní za vysokých teplot
- Snadná a bezeztrátová aplikace
- Vysoká trvanlivost a odolnost vůči kyselinám a zásadám se slabou koncentrací a vůči solím
- Směs je šetrná k životnímu prostředí
- Okamžité obnovení dopravy
- Nejlepší poměr: kvalita-cena
- Opravená místa lze později bez obav překrýt jiným typem celoplošné úpravy na bázi asfaltového pojiva