Školní zvonek ohlásil velkou přestávku. Je čas najít novou učebnu, něco málo zakousnout, a také „zvolit“ nového prezidenta. V celé republice ve středu 13. prosince skončily dvoudenní studentské volby hlavy státu. Mládež nejvíce oslovil Jiří Drahoš, který získal 34 % hlasů. Druhý skončil Miloš Zeman a třetí Marek Hilšer.

NA ZDRAVOTNÍ ŠKOLE

Cvičné volby, ve kterých si vyzkouší volit i ti, kteří v těch skutečných zatím nemohou, se pořádají pravidelně vždy krátce před těmi opravdovými. Projekt organizuje Člověk v tísni. „Letos se přihlásilo 397 škol z celé republiky, jsou mezi nimi gymnázia, odborné školy i učiliště,“ uvedla koordinátorka Eva Lukášová.

A je mezi nimi také liberecká střední zdravotnická škola, kde se ke studentským volbám v posledních letech připojují pokaždé, jak říká zdejší pedagog Jakub Bér. Učitel občanské výchovy a dějepisu sestavil ze svých žáků volební komisi, obstaral plentu, která ve škole zůstala od posledních parlamentních voleb, a na volby se mezi budoucími zdravotníky snažil řádně upozornit. „Jen použít opravdovou velkou urnu nám přišlo zbytečné,“ směje se učitel.

VOLEBNÍ KALKULAČKA

„My jdeme volit, jestli to ještě jde,“ přicházejí nesměle tři studentky-voličky. Členky komise si odškrtávají jejich jména a podávají jim lístky. Děvčata sice ignorují plentu a svého favorita kroužkují přímo u urny, to ale nevadí, pravidla tu nejsou tak striktní jako u opravdových voleb.

Spíše než formality je důležité povědomí o tom, co volby jsou a co mohou změnit. „Máme tu studenty, kteří se o politiku zajímají a ve volbě prezidenta se vyznají,“ říká Bér. Mnozí další jsou ale politikou netknutí. „Hodně záleží na rodinném prostředí,“ dodává učitel.

Svou roli ale může sehrát i škola. Aby studenti nevhazovali do urny lístky bez rozmyslu, připravil pro ně mladý učitel na svém školním facebookovém profilu medailonky jednotlivých kandidátů na prezidentský úřad. A s některými třídami dokonce při hodině vyplňoval volební kalkulačku, aplikaci, která na základě zadaných názorů doporučí ideálního kandidáta.

109 LÍSTKŮ

Účast o velké přestávce není příliš velká, celkem si pro lístek přijde asi deset studentů. „Většina odvolila už včera,“ vysvětluje Bér. Ne všichni k volbám navíc dorazí. V urně nakonec během dvou dnů přistálo 109 hlasovacích lístků. Účast na škole tak nebyla ani poloviční. Zdejší studenti si těsně „zvolili“ Marka Hilšera, Jiří Drahoš byl až druhý.

I budoucí zdravotníci si nanečisto vyzkouší ještě druhé kolo. K papírovým urnám studenti zamíří až 16. ledna.