„Jde o houbu které pomáhá stromům růst. Zkoumala jsem proto, jak na na ni působí různé látky, které jsou důležité pro výživu, a jaký vliv na ní má PH prostředí a výskyt solí a pesticidů,“ řekla Deníku Zuzana Egertová s tím, že celý projekt připravovala v zázemí mikrobiologického ústavu zhruba rok.

Veletrhu se mladá výzkumnice zúčastnila společně s dalšími sedmi vrstevníky z České republiky. Ti se snažili porotu zaujmout například speciální zdravotnickou sadou pro převoz amputovaných končetin, softwarovým systémem digitálních očí či projektem ochrany autorských práv půjčovaných multimédií.

Přestože se ani jeden z projektů ve finále neumístil, už jen samotná účast na veletrhu, kde bylo 1500 žáků z 51 zemí celého světa, je velkým úspěchem. V regionálních soutěžích totiž o účast na atlantském veletrhu usilovalo několik milionů studentů.

„V Atlantě se sešla opravdu velká konkurence. Téměř třetina všech projektů byla dokonce již v době konání veletrhu patentována nebo čekala na schválení patentovým úřadem,“ potvrdila Egertová.

„Na celé soutěži je ovšem podle mě nejlepší to, že poznáte lidi z celého světa, které baví podobné věci jako vás. O umístění zase tak moc nejde. I když ceny jsou velmi zajímavé. ISEF má spoustu sponzorů a soutěžící, kteří se umístili úplně nejlépe, byli například pozváni na předávání Nobelových cen do Stockholmu nebo vyhráli stipendia ve výši desítek tisíc dolarů,“ dodala liberecká studentka.

Projekty všech letošních finalistů soutěže Intel Isef se snažily řešit nejožehavější problémy lidstva. Letos se mnoho projektů zaměřilo na nadměrné čerpání přírodních zdrojů a energetickou efektivitu, jako například využívání alternativních pohonných zdrojů v podobě řas v odpadních vodách.

Studenti také pracovali na vylepšování robotů, identifikaci molekulárních drah, které jsou základem alkoholismu, nebo využití senzorických integračních aktivit k léčbě smyslových a hlasových vad u autistických dětí.