Zajímavé klání mají za sebou budoucí zemědělci z celé republiky. V uplynulých dvou dnech ve Frýdlantu bojovali v dovednostech, které se jim jednou v praxi budou hodit. V soutěži nazvané Zemědělská olympiáda žáků středních škol dokazovali, že svému oboru rozumí.

Jízda zručnosti traktorem i dojení

Olympiádu vymysleli před lety ve Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. „Od té doby už máme za sebou devět ročníků. Všechny pořádáme u nás," podotkl za organizátory Milan Drechsler.

Letos se do klání zapojilo deset dvoučlenných týmů ze sedmi hospodářských škol z celé republiky. „Čekala je řada zkoušek. Od výměny a vyvážení pneumatiky, přes vykovávání skoby a jízdu zručnosti kolovým traktorem s přívěsem, až po sedláckou zručnost. Tam museli studenti ukázat mimo jiné i to, jak umí dojit z atrapy vemene nebo ztloukat včelí rámečky," přiblížil Drechsler. A dodal, že kromě praktických schopností museli budoucí zemědělci předvést i svoje znalosti teoretické. A to hned ve dvou testech.

Frýdlant si oproti loňsku pohoršil

Ve výsledkové listině se nakonec objevili jen žáci dvou škol, a to pořadatelské a školy z Frýdku-Místku. „Frýdek- Místek postavil dva týmy a oba byly veleúspěšné. V kategorii družstev brali první a druhé místo, na nás zbylo třetí. V kategorii jednotlivců si pak žáci z frýdeckomísteckých týmů vysloužili druhé a třetí místo. Tady se podařilo prosadit našemu Lukáši Henzlovi, který si vybojoval zlato," řekl k výsledkům Drechsler.

Ostatně Henzl není v soutěži žádným nováčkem. Stačí, když se podíváme na výsledkovou listinu minulého roku. Už tehdy byl v jednotlivcích první. Co se týče ostatních příček, šel ale Frýdlant dolů. Loni totiž bral i v družstvech i v jednotlivcích mimo jednoho všechny přední příčky.