Co se starými PET lahvemi, víčky od jogurtů, roztrhaným textilem a skleněnými střepy? Originálním způsobem na tuto otázku odpověděla celorepubliková soutěž společnosti Eko–kom. Cílem je vytvořit metrový znak obce nebo města z odpadů.

„Chceme tím vytvořit nový světový rekord – největší galerii znaků z recyklovatelných materiálů na světě,“ uvedla Ida Svobodová ze společnosti Eko–kom. Rekord již podle všeho padl – po celé republice vzniklo 968 znaků a erbů.

Znak z odpadu chtějí i v Polsku

„V Libereckém kraji vytvořily školy celkem 60 znaků, na pátečním vyhlášení se jich prezentovalo 41,“ řekl krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Jaroslav Podzimek. K vidění byly doslova rarity. Například na výtvor malotřídky ve Víchové sbíraly děti uzávěry od lahví celé tři roky. Znak Dubnice byl zas celý z pytlíků od čaje.

Základní škole v Doksech se zas povedlo rozšířit soutěž až za hranice republiky. „Vytvořili jsme znak Doks a máme už zakázku od školy v polském Bolkówě, což je naše partnerská škola, abychom vytvořili i jejich znak,“ popsal ředitel školy Vlastimil Tuťálek.

Vítěz mohl být nakonec jen jeden

První místo si z prezentace odneslo Gymnázium Mimoň, jehož studenti znak vyrobili z úlomků starého skla. Druhé místo získala vratislavická mateřská školka Lísteček, bronz pak putoval do Základní školy Lidická v Hrádku nad Nisou. „Celkem pětatřicet znaků bude reprezentovat Liberecký kraj na lednové výstavě Go a Regiontour v Brně,“ uvedl radní Podzimek. „Během února a března si je pak všichni budou moci prohlédnout v nákupní galerii Plaza,“ dodal.

Vyhlášena byla ještě speciální cena pro nejlepší sběrače tříděného odpadu. Odnesli si ji Jaroslav a Lucie Houdovi z Liberce, kteří z odpadu také vytvořili znak svého města. Všechna vytvořená díla, tedy i ta, která se na brněnskou výstavu nakonec nedostanou, bude možné zhlédnout na internetové adrese www.znakymestaobci.cz.