Tam je mladí lidé z celého světa sbírají v rámci unikátního projektu britské společnosti Gap Medics. Díky němu už 450 budoucích lékařů z 25 zemí mělo šanci navštívit 17 oddělení nemocnice a nahlédnout pod pokličku lékařům, sestrám i rehabilitačním pracovníkům. Několikatýdenní stáž jim pomůže lépe se rozhodnout, zda je právě vysněná medicína pro ně tím pravým posláním. A také jim pomůže v náročných výběrových řízeních na lékařské univerzity. V těžké konkurenci tak zkrátka získají výhodu.

„Ve Velké Británii je velmi těžké získat podobné zkušenosti," říká student zdravotnického lycea, sedmnáctiletý Sam. Největší zájem je podle Barbory Vágnerové ze společnosti Gap Medics o tradiční obory, jako je chirurgie, ale i onkologie, kardiocentrum.

SLOVAN - UDINE: DNES OD 19 HODIN

Porovnání SLOVAN - UDINE

Tržní hodnota hráčů: 9 miliónů 95 miliónů Euro

Průměrná hodnota hráče: 375 tisíc 3,27 miliónů Euro

Počet cizinců: 9 21

Přestupová bilance: 0 12,1 miliónů Euro

Odehraná pohárová utkání LM, UEFA, bez Intertota: 49 131

Nejužitečnější hráč: Kelić Muriel - 1 milión 14 miliónů Euro

„Obrovský zájem je o zdejší neurocentrum a neurochirurgii, zvláště mezi americkými studenty," zmínila Wágnerová. „Pokud už se v rámci studia dostanou v nemocnicích na praxi, pak je to zpravidla na jednom konkrétním oddělení. Náš projekt jim ale umožní poznat celé spektrum oborů, včetně klinické mikrobiologie, rehabilitace či patologie," zdůraznila. Studenti se účastní také praktické výuky v oblasti klinické medicíny, aby jejich postřehy během exkurze byly objasněny a doplněny podrobnostmi.

Česká medicína, dobrá medicína

A jak vidí zahraniční studenti úroveň české medicíny v porovnání s jejich zemí?

„Mohu to posoudit z oddělení radiologie u nás v Nizozemsku. Technika, například zobrazovací zařízení, je na srovnatelné a mnohdy dokonce na vyšší úrovni," potvrzuje Sanna. Stáž v liberecké nemocnici na základě vlastní zkušenosti ji doporučila její kamarádka. Projekt běží v liberecké nemocnici už od letošního února. „Zdejší zdravotnictví je mnohem efektivnější, rozhodně je tu patrná vyšší kvalita péče," vyzdvihuje český systém lékařské péče její kolega Sam.

Ke stáži přistupují velmi zodpovědně. Účast totiž není zadarmo. „Dva týdny pobytu je dosud vyšly na 1290 liber, nově zaplatí 1690 liber (v přepočtu kolem padesáti tisíc korun, pozn. redakce)," uvedla programová manažerka britské společnosti. „Jedna americká studentka nám řekla, že si na to šetřila celý rok," dodala.

Spolupráce Krajské nemocnice v Liberci s britskou společností se osvědčila. Potrvá až do roku 2015.

„Rozhodli jsme se v projektu pokračovat, protože přináší na jedné straně možnost zdokonalit se v jazyce a zároveň motivuje finančně," zdůraznil staronový generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

Za exkurze studentů zaplatila společnost od února do srpna přes milion a půl korun, z toho přes milion jde na odměny jednotlivým zdravotníkům.

„Podmínkou účasti ze strany vedení nemocnice je, aby si všichni mentoři v první řadě prvotřídně plnili své pracovní povinnosti na oddělení," zdůraznil ředitel.

Kromě Krajské nemocnice v Liberci rozšířila společnost Gap Medics své působení také na stáže v turnovské Panochově nemocnici, liberecké záchrance či kojeneckém ústavu v Liberci.