„Elektroauto Škoda CITIGOe iV teď můžeme testovat na veřejných komunikacích, nejen na válcové brzdě. Budeme průběžně vyhodnocovat stav baterie, zjistíme, jak spolupracuje s nabíječkami jiných výrobců,“ řekl Pavel Jandura z Ústavu mechatroniky a technické informatiky TUL. Během výzkumu chtějí například ověřit, zda baterie opravdu vydrží výrobcem slibovaných 160 tisíc kilometrů.

Prototyp Škody Superb iV bez registrační značky je naproti tomu takzvaný plug-in hybrid a elektropohon tvoří alternativu ke spalovacímu motoru. Univerzitě jej darovala společnost Škoda Auto. Obsahuje moderní komfortní elektroniku a asistenční systémy, jejichž vývoj v současné době zažívá velký boom. V rámci výuky bude auto možné rovněž rozebrat na jednotlivé komponenty. „I hybridní pohon je z hlediska výuky mechatroniky zajímavá technologie. A minimálně deset let tu ještě bude v prodeji množství elektrifikovaných vozů se spalovacím motorem,“ dodal Jandura.

Díky flotile elektrovozidel, další technice a laboratornímu vybavení bude univerzita schopná zajistit kvalitní výuku, při které se studenti dozví vše o e-mobilitě, od bezpečnosti práce s elektrovozy až po jeho jednotlivé části vozu. „Nejsme zaměřeni čistě jen na e-mobilitu osobních a nákladních aut, ale půjdeme i do mikromobility, neboli lehkých elektrických vozidel, jako jsou elektrokola, elektrokoloběžky a malá vozítka,“ upřesnil Pavel Jandura.

Ve studijním programu nebude chybět ani specializace na chytré technologie. „Elektromobilita je důležitou součástí konceptů pro smart city a smart transportation, a proto se s problematikou studenti setkají hned v několika kurzech,“ podotkla Lenka Kosková-Třísková z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

O otevření nového bakalářského studijního programu projevily zájem průmyslové podniky, které potřebují prakticky zaměřené studenty. Propojení teorie a praxe budou studenti muset ukázat například při tvorbě bakalářské práce, jejíž zadání vzejde přímo z prostředí konkrétní firmy. „Myslím, že jsme se specializovaným předmětem přišli právě včas, neboť jsou aktuálně schvalovány velké investice na rozvoj v této oblasti. Lze očekávat, že po našich absolventech bude v tomto směru velká poptávka, sdělil garant programu Josef Černohorský.