Studenti v Liberci mají čtyři nové pomocníky. Univerzita získala elektrovozy
Studenti nového programu Mechatronika, jehož výuka začne příští akademický rok, budou mít stylové pomocníky. Se studiem předmětů jako elektromobilita či autoelektronika jim pomohou vozy Škoda Superb iV a CITIGOe iV s elektropohonem, prototypy elektrického auta eŠus, elektrické motorky a rychlodobíjecí stanice.
„Elektroauto Škoda CITIGOe iV teď můžeme testovat na veřejných komunikacích, nejen na válcové brzdě. Budeme průběžně vyhodnocovat stav baterie, zjistíme, jak spolupracuje s nabíječkami jiných výrobců,“ řekl Pavel Jandura z Ústavu mechatroniky a technické informatiky TUL. Během výzkumu chtějí například ověřit, zda baterie opravdu vydrží výrobcem slibovaných 160 tisíc kilometrů.
Prototyp Škody Superb iV bez registrační značky je naproti tomu takzvaný plug-in hybrid a elektropohon tvoří alternativu ke spalovacímu motoru. Univerzitě jej darovala společnost Škoda Auto. Obsahuje moderní komfortní elektroniku a asistenční systémy, jejichž vývoj v současné době zažívá velký boom. V rámci výuky bude auto možné rovněž rozebrat na jednotlivé komponenty. „I hybridní pohon je z hlediska výuky mechatroniky zajímavá technologie. A minimálně deset let tu ještě bude v prodeji množství elektrifikovaných vozů se spalovacím motorem,“ dodal Jandura.
Díky flotile elektrovozidel, další technice a laboratornímu vybavení bude univerzita schopná zajistit kvalitní výuku, při které se studenti dozví vše o e-mobilitě, od bezpečnosti práce s elektrovozy až po jeho jednotlivé části vozu. „Nejsme zaměřeni čistě jen na e-mobilitu osobních a nákladních aut, ale půjdeme i do mikromobility, neboli lehkých elektrických vozidel, jako jsou elektrokola, elektrokoloběžky a malá vozítka,“ upřesnil Pavel Jandura.
Ve studijním programu nebude chybět ani specializace na chytré technologie. „Elektromobilita je důležitou součástí konceptů pro smart city a smart transportation, a proto se s problematikou studenti setkají hned v několika kurzech,“ podotkla Lenka Kosková-Třísková z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.
O otevření nového bakalářského studijního programu projevily zájem průmyslové podniky, které potřebují prakticky zaměřené studenty. Propojení teorie a praxe budou studenti muset ukázat například při tvorbě bakalářské práce, jejíž zadání vzejde přímo z prostředí konkrétní firmy. „Myslím, že jsme se specializovaným předmětem přišli právě včas, neboť jsou aktuálně schvalovány velké investice na rozvoj v této oblasti. Lze očekávat, že po našich absolventech bude v tomto směru velká poptávka, sdělil garant programu Josef Černohorský.