Mladí programátoři a konstruktéři z celé republiky se včera sešli na Technické univerzitě v Liberci, kde se utkali už v osmém ročníku soutěže KyberRobot. Neformální kreativní soutěž malých výukových robotů pořádá univerzita pro žáky základních a studenty středních škol.

„Soutěž připravuje naše univerzita v rámci projektu EDUTECH. Cílem projektu, který podporuje Evropská unie, je jednak vzbudit zájem mládeže o technické obory a zároveň posílit vztahy univerzity se středními i základními školami," řekl vedoucí projektu Edutech Miloš Hernych z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. Mladé nadšence, kteří do Liberce včera dorazili nikdo moc motivovat nemusel. Projekty, nad kterými strávili spoustu času a někdy i peněz, představovali hodnotící porotě bez zvláštního vzrušení. Enthusiamsus do práce jim ale nechyběl, řada z nich má se „svými" roboty velké plány. „Myslím, že by moje autonomní autíčko mohlo být používáno třeba firmou Google při fotografování ulic pro funkci Streetview," vysvětloval jeden z nich. „Díky našemu robotovi by se mohl někdo naučit hrát na klávesy, bez toho, aby znal noty," vysvětloval další tým.

Cílem kreativní soutěže a celého projektu Otevřená univerzita je podle Hernycha prověřit schopnosti a nápaditost studentů a také u nich vzbudit zájem o studium technických oborů. Soutěžilo se už tradičně ve dvou kategoriích: Stavebnice Bioloid a Libovolný robot. Soutěžící měli časový limit 5 minut, aby představili vlastní výtvory, pracovní postup, použitou technologii a předvedli robota v akci. První soutěžící Kryštof Žucha z jabloneckého gymnázia U balvanu představil v kategorii libovolný robot The Snatchera, který dokázal díky používanému programu samostatně přenášet různě barevné kelímky z jednoho místa na druhé. Jako další se představil Dalibor Bakala ze SPŠSE v Liberci, který porotě ukázal vlastnoručně sestavenou kvadrokoptéru, která se dá ovládat několika způsoby. „Chtěl jsem, aby byl vrtulník se čtyřmi rotory co nejlevnější. Náklady tak byly jen 1 500 korun," vysvětloval Bakala jednotlivé položky rozpočtu.

Vít Dohnal, student průmyslovky z Jičína, zase představil repliku Mercedesu Benz, která díky instalovaným senzorům „viděla" překážky před i za autem a mohla se jim vyhnout. „U některých robotů bylo vidět, že se na něm studenti opravdu nadřeli, dali do toho svou kreativitu a čas. Někteří využili už existující návrhy, jiní byli zcela originální. Nicméně porota hodnotí jak kreativitu, tak funkčnost robotů," řekl předseda poroty Jan Stránský, který sám podobnou soutěž vyhrál v roce 2009.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE

Kategorie Libovolný robot Střední školy

1. Dalibor Bakala , SPŠE a VOŠ Liberec

2.Žucha Kryštof, Gymnásium U Balvanu Jbc

3. Vít Dohnal, SPŠ Jičín

Kategorie „lego MindStorms" Základní školy

1. Matěj Žucha, Gymnásium Dr. Randy Jbc

2.Kryštof Pavlů, ZŠ Lesní Liberec

3. Kateřina Pospíšilová, Markéta Petrtýlová, Edutech Liberec

Kategorie Libovolný robot Základní školy

1. František Macek, Lukáš Brázdil, Centrum Amavet Lomnice n/ Popelkou

2.Matěj Smutný, Kryštof Kotek, Dominik Žáček, Centrum Amavet Brno

3.Dominik Žáček, Junior DDM Brno

Zvláštní cena za kreativitu (tablet Acer)Kryštof Pavlů

Zvláštní cena časopisu Automa roční předplatné Matěj Žucha