Voda z frýdlantského pramene Ledový mužíček je pitná a zdravotně nezávadná, potvrdily to rozbory vzorků vody z něj, které v polovině dubna provedl ve svých zkušebních laboratořích Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. Z výsledků vyplývá, že Ledový mužíček je jedinou studánkou, ze které lze bez problémů pít vodu přímo.

Po převaření se vody ze studánek nemusíte bát

Prameny v Bezručově ulici a v kašně na Větrové ale obsahují koliformní bakterie, které mohou způsobovat například průjem, nevolnost nebo zvracení. Voda z nich je proto pitná a zdravotně nezávadná až po převaření nebo po dezinfekci UV lampou.

Liberecká záchranná stanice Archa přivítala nové pacienty.
Mládě zapadlo do kanálu, kachnu poté přejelo auto. Archa přivítala nové pacienty

„Kvalita vody je ve zmíněných dvou studánkách letos horší. Ve vodě ze studánky v Bezručově ulici se našly 3 kolonie bakterií, v prameni na Větrově jich bylo 15,” doplnil Jan Mráz z majetkosprávního odboru Městského úřadu Frýdlant. “Vodu proto doporučujeme používat až po převaření. Tyto typy bakterií totiž uhynou už při teplotě 60 stupňů Celsia po dvou minutách. Lidé se proto nemusejí bát vodu pít, jen musí pamatovat na nutnost převaření nebo dezinfekci vody UV lampou,“ doplnil.

Bakterie se do vody většinou dostávají následkem zemědělské činnosti v okolí z hnojišť, ale mohou vznikat třeba i ve studních rozkladem listí nebo jiného biologického materiálu.

Mohlo by vás zajímat: V krematoriu v Liberci provedou ročně až 2 tisíce žehů. Nebožtík není nikdy nahý

Zdroj: Jiří Louda