VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stromem roku je vísecký Dub ochranář

Víska -  Titul se tak již podruhé vrací do Libereckého kraje, v roce 2009 vyhrála anketu Kotelská lípa. Letošní ročník se zaměřil na příběh stromu.

22.10.2013
SDÍLEJ:

Strom roku měří přes 20 metrů při obvodu 470 cm, zabránil neštěstí při povodních 2010. Strom zachránil život také manželskému páru se psem, který přečkal povodeň na střeše jednoho z domů do doby, než přiletěl vrtulník.Foto: Lenka Grossmannová

Dub, který zachránil dva lidské životy, se stal vítězem charitativní ankety o Strom roku 2013. Hlasovalo pro něj na 6 tisíc lidí. Majestátní strom roste hned za cedulí se jménem vesnice Víska ve Frýdlantském výběžku. Ocenění a sympatie lidí si získal díky silnému příběhu, který se udál před třemi lety, když se rozvodnila řeka Smědá. Dub získal přízvisko ochránce, protože jeho silný kmen zadržel naplaveniny, které s sebou nesla rozbouřená řeka z nedalekého Frýdlantu v Čechách. Zachránil tak několik podstávkových domů, které stojí blízko řek, a které by pravděpodobně byly zásadně poničeny, kdyby se u stromu nevytvořila improvizovaná hráz.

Zajímavým faktem je, že byl dub do soutěže přihlášen dokonce dvakrát.

„Když jsem přihlásil strom do soutěže, tak mi asi po třech dnech zavolali organizátoři a zeptali se, jestli mně nebude vadit, že strom už je přihlášený z jiného místa," řek František Tuhý z Vísky. Strom už totiž stačila přihlásit paní Žáková z vedlejší vesnice.

„Byla to náhoda. V Brně tak spojily naše dvě přihlášky. Pak zasedala odborná porota, která vybírala asi z 56 přihlášených stromů z celé republiky. My jako jediný strom jsme dostali od každého porotce hlas. Pak začalo veřejné finále, kdy hlasovala veřejnost," popsal průběh soutěže František Tuhý.

Podpořte náš strom!

Když bylo ohlášeno všech dvanáct finalistů, bylo na zástupcích jednotlivých stromů, aby pro svoje favority získali podporu. Hlasovalo se na internetové stránce projektu a navíc se podepisovali hlasovací listiny. Problémem se může zdát fakt, že hlasování bylo zpoplatněno. Jeden podpis za tři koruny, na hlasovací arch se jich vešlo dvacet. ve Vísce si s tím ale poradili.

„Sbírali jsme hlasy na hodně místech. Při drakiádě, oslav výročí zdejšího kulturního domu a na různých regionálních setkáních. Archy se daly vytisknout z internetu, nadace pak přidělovala na požádání identifikační čísla. Vyplněné archy s podpisy se pak i finanční částkou zasílaly zpět do Nadace Partnerství. Ty peníze se zase vrátí zpátky. Plus cena a ta je padesát tisíc, o to se hrálo v první řadě," popsal Jiří Štern z Vísky.

Během průběhu hlasování došlo i na taktizování.

„Taktizovali jsme až do samého závěru, aby se soupeř nesnažil získat ještě další hlasy. Pořád jsme byli tak na pátém, šestém místě. Vždycky jsme tam něco poslali, aby lidi, kteří chtěli hlasovat, si nemysleli, že je to úplně ztracené," řekl Tuhý a dodal: „Trnul jsem, jestli třeba kvůli pár hlasů o to přijdeme. Ale nakonec to dobře dopadlo."

Napětí doprovází ohlášení výsledků ankety každoročně. Dobře to ilustrují slova Hany Rambouskové z Nadace Partnerství. Ta řekla: „Převážná většina podepsaných hlasovacích archů k nám stejně jako v předchozích ročnících dorazila až těsně před uzávěrkou, takže výsledky byly pro všechny navrhovatele překvapením."

Příprava a pilná práce se nakonec vyplatila a Dub ochránce vyhrál. Peněžní výhru chtějí ve Vísce použít na kultivaci okolí stromu a informační tabule s fotkami, kde by si lidé mohli přečíst příběh vítězného stromu.

Strom se silným příběhem

„Tady je vidět, co všechno ten dub zadržel. Tahle fotka je možná ještě průkaznější,tyhle obrovské klády by se hrnuly na barák za ním. Náš příběh je skutečný, nemohl si ho nikdo vymyslet," popsal František Tuhý fotografie, které přinesl na společnou schůzku.

Vesnice se stále ještě úplně nevzpamatovala z následků povodní. Buduje se nový most, protože ten starý vzala řeka, zemina kolem koryta řeky teprve zarůstá travou, ve vesnice je dokonce ještě jeden dům, do kterého od povodní nikdo nevkročil. Na slavnostní předávání titulu Strom roku, které proběhlo v Brně, se vydala starostka Višňové Vladimíra Erbanová a místostarosta Tomáš Cýrus spolu s paní Holcovou, které dub zachránil život. Při povodních nestihla opustit svůj dům a museli ji evakuovat vrtulníkem.

Silný, skutečný příběh dubu ve Vísce si získal sympatie lidí i mimo region. Největší radost z jeho úspěchu ale mají místní obyvatelé, kteří příběh prožili a nakonec i sepsali. Odměnou jim bude fakt, že bude o strom dobře postaráno.

Celkem se podařilo vybrat téměř 131 tisíc korun, které budou použity na podporu péče o soutěžní stromy. Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a Ministerstvem životního prostředí ČR. Hlavním cílem ankety je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.

Autor: Petr Vodseďálek

22.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Liberec ukončil sérii Slavie a z Edenu veze výhru 2:1!

Děti pomáhají svým rodičům volit.
116

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Zlín - Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

Zaměstnankyně herny propadla hře na automatech

Liberec – Zřejmě se na noční směně nudila, tak sedla 44letá zaměstnankyně liberecké herny k automatu a prohrála na něm 50 tisíc.

Opilá žena ukradla staforda

Liberec – Podivný případ ukradeného psa vyšetřuje v těchto dnech liberecká policie. 34letá žena z Liberce celkem třikrát vlezla do cizí zahrady a při poslední návštěvě odcizila stafordského teriéra.

Historicky první vítězství je na světě. Dukla veze výhru

Liberec – Volejbalistky liberecké Dukly si došly pro přesvědčivé vítězství. V druhém dějství ale málem připustily drama.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení