Z celkem šestašedesáti nominací na Strom roku vybrala odborná porota Nadace Partnerství desítku finálových soutěžících. Ty budou usilovat o titul Strom roku České republiky 2024. „Mezi finální desítkou stromů převažují lípy, své zástupce tu však najde i javor, jinan, jerlín, dub a kaštan. Finalisty se nám podařilo najít napříč celou Českou republikou a svá želízka v ohni bude mít při hlasování hned devět krajů,” uvedla koordinátorka ankety Strom roku Kateřina Bolečková.

Lípy v Hrádku nejsou letité, ale mají výdrž Stromu roku

Z Libereckého kraje porotu zaujaly Wohlmannovy lípy vysázené po stranách kříže v Hrádku nad Nisou. “Nepřekvapí výškou ani stářím, ale příběhem odolnosti a nezlomnosti,” popsal Matouš Kirschner, který stromy do soutěže navrhl. “Ve svých stech letech musely ustoupit rozletové dráze práškovacích letadel. Byly pokáceny, kříž rozvalen. Avšak vitální pařezy obrazily. Tělo bylo zlomeno, ale kořeny pevné a odhodlané žít,” popsal. Dnes je místo spolkem nadšenců obnovené a prostor s jedinečnými mnohokmennými habity lip tak opět vybízí ke zklidnění, rozjímání i výhledu na horu Ještěd.

Letošní hlasování odstartuje 22. července na www.stromroku.cz a potrvá 11 týdnů, týden za každý strom plus závěrečné superfinálové kolo pětky finalistů s nejvíce hlasy. Stromy se veřejnosti postupně představí v krátkých videospotech, za jejichž vznikem stojí tým minerální vody Ondrášovka, která je dlouhodobým generálním partnerem ankety.

Kromě hrádeckých lip reprezentují dva finalisté Jihomoravský kraj, odkud je i poměrně unikátní jerlín japonský a Strom lásky ze zámeckého parku ve Ždánicích. Další soutěžní stromy najdeme na Vysočině, ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Pardubickém, Olomouckém i Zlínském kraji.


Nahrává se anketa ...

Kromě kandidátů na Strom roku vybrala porota taky trojici dřevin, které obdržely čestný titul Strom hrdina. Ten je určený dřevinám, které nějakým způsobem ohrožuje lidská činnost. Letošními hrdiny jsou dva duby – jeden z Prahy a druhý z Ratiboře u Vsetína – a také Opomíjený jasan z Kolína.

Stromy budou mít přednost před stavbami

„Ocenění Strom hrdina poukazuje na konkrétní situace, kdy stromům hrozí bezdůvodný zánik. Nejčastější příčinou je výstavba v obcích,” uvedl koordinátor pro spolupráci s neziskovým sektorem z Ministerstva životního prostředí Daniel Vondrouš. Ministerstvo podle něj připravuje zásadní zlepšení zákonné ochrany stromů. “Inženýrské sítě už dál nebudou automaticky dostávat přednost před stromy. Možná ubyde hrdinů, ale přibyde zdravých stromů, které zvláště ve městech tolik potřebujeme,” dodal. Letošní ročník ankety se koná právě pod záštitou ministra životního prostředí a za podpory Státního fondu životního prostředí.

Nadace Partnerství společně Ondrášovkou letos také poprvé spouští darovací kampaň na péči o vzrostlé stromy. Kampaň probíhá formou matchingu, kdy Ondrášovka každý dar, který putuje v 100% výši na stromy, zdvojnásobí. Přispět lze formou jednorázového či pravidelného příspěvku přímo na stránkách ankety www.stromroku.cz.

„Věříme v dlouhodobé a pevné spolupráce. Jsme rádi, že s Nadací Partnerství můžeme o stromy pečovat již třetí rok. A že s každým dalším rokem se rozšíří počet stromů, jejichž příběh se díky odbornému ošetření může psát další desetiletí,” říká Jannis Samaras, majitel společnosti Kofola, pod kterou Ondrášovka spadá, a jeden z porotců a velkých podporovatelů ankety.

Harmonogram ankety:

  • od 10. 6. Stromojízda za finalisty a Hrdiny: setkání s komunitami a focení stromů
  • 22. 7. zveřejnění kompletních příběhů, fotografií a start letního online hlasování
  • 30. 9.–6. 10. superfinálové kolo ankety
  • 22. 10. slavnostní vyhlášení v Brně

Mohlo by vás zajímat: Temulka a Temulda lákají do libereckého muzea. Děti hledají ztracené nářadí

Dětská prohlídková trasa Hledáme ztracené nářadí cílí na děti předškolního věku a žáky prvních a druhých tříd. | Video: Martin Štefanov