„Nové zařízení máme už tři měsíce. Za tu dobu si ho profesoři dostatečně „osahali“ a nyní už je plně k dispozici i studentům oboru elektrotechnika,“ uvedl ředitel školy Josef Šorm.

Pracovišti elektrických pohonů umožňuje jak práci s měniči, tak především simulaci v podstatě libovolných zátěžových zařízení.

„Je to pro nás obrovsky výhodné v oblasti výuky, kde doposud převládala teorie a praktické ukázky byly velmi komplikované. Navíc takhle mohou studenti simulovat realitu bez nutnosti účasti v jakémkoliv provozu, který by pro ně mohl být i nebezpečný,“ vysvětlil Josef Šorm. Zařízení podle něj dokáže simulovat prakticky cokoliv, od eskalátorů přes jeřáby až po například tramvaj rozjíždějící se do kopce.

Nové pracoviště vítají také učitelé. „Dosud jsme reálnou zátěž neměli možnost udělat. Je to výhoda jak pro studenty, tak pro nás učitele. Celé zařízení řídí počítač,“ poznamenal kantor Ondřej Tesař.

V rámci projektu dostala škola také profesionální software, který se běžně využívá v provozech. Pracoviště elektrických pohonů je v pořadí již třetím projektem, který škola realizovala díky finanční podpoře Nadace ČEZ.

Na včerejší slavnostní uvedení do provozu proto pozval ředitel školy zástupce společnosti v čele s předsedou představenstva ČEZ Distribuce Josefem Holubem.

„Na slavnostní zprovoznění zveme zástupce ČEZu, aby viděli, že finanční prostředky věnované na vzdělání jsou dobrou investicí,“ komentoval Josef Šorm, který hned nastínil vizi dalšího projektu. „V rámci spolupráce s ČEZem bychom do školy příští rok rádi pořídili pracoviště s robotem,“ podotkl ředitel.