První ročník vystudovali ve Vietnamu na univerzitě ve městě Nha Trang a součástí jejich studia byl i český jazyk. Právě zvládnutí testu z češtiny bylo jednou z podmínek pro přijetí do druhého ročníku.

„Úroveň zvládnutí češtiny byla samozřejmě různá. S těmi nejlepšími jsme si ale již po roce výuky pohovořili česky o sportu, politice a vůbec o životě. Myslím, že by klidně mohli jít s libereckými studenty na pivo,“ poznamenal děkan Fakulty strojní Petr Louda. Podle něj prokázali studenti v odborných předmětech velmi dobré znalosti. V matematice a chemii byly jejich průměrné výsledky lepší než známky českých studentů.

Druhý ročník absolvují studenti také ve Vietnamu, výuka však již bude probíhat v českém jazyce. „Ti co postoupí do třetího ročníku absolvují letní praxi v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto, kde získají potřebné praktické dovednosti a samozřejmě se také zdokonalí v češtině. Třetí rok budou absolvovat v Liberci, získají zde titul bakalář a diplom s pečetí Technické univerzity v Liberci,“ vysvětlil Louda. Pak se studenti sami rozhodnou, zda nastoupí do praxe nebo budou pokračovat ve studiu navazujících magisterských program a získají titul strojního inženýra.

Vietnamští studenti studují strojírenství v rámci tříletého pilotního programu Fakulty strojní, který podpořilo Ministerstvo obchodu částkou 25 milionů korun. Vloni v říjnu začalo program na vietnamské technické univerzitě studovat 150 studentů. Očekává se, že až do třetího ročníku jich postoupí zhruba čtyřicet. Ti si pak budou moci požádat o vízum do ČR.

Před dvěma lety podepsala strojní fakulta smlouvu s vietnamskou univerzitou o vybudování svého vzdělávacího centra na univerzitě v Nha Trangu. Podle děkana Loudy je spolupráce s Vietnamem perspektivní a stále se prohlubuje.

„Vietnamci mají o studium v České republice zájem. Očekáváme, že do prvního ročníku bude letos opět po náročných přijímacích testech přijato ve Vietnamu více než sto studentů, kteří chtějí část studia absolvovat v Liberci,“ uzavřel Louda s tím, že ke zkvalitnění výuky přispějí v budoucnu i vietnamští pedagogičtí pracovníci, kteří v Liberci studují doktorské studijní programy.