Obec ležící na silničním tahu z Liberce do České Lípy, se ho dočkala po dlouhých 659 letech od první zmínky v soupiskách papežského desátku. Současně se znakem obce byla Rynolticím udělena i vlajka, která z něj tematicky vychází.

„Trojice návrší jsou takzvané Sloní kameny, bílé skalní útvary v katastru obce. Rostlinstvo je tam chudé, na vrcholu rostou hlavně brusinky. Jejich počet symbolizuje místní části Rynoltic, které jsou Jítrava, Nová Starost, Polesí, Černá Louže a Rynoltice,“ vysvětlila symboly na obecním znaku starostka Eva Guttmannová. Stříbrný lev na znaku a vlajce odkazuje k pánům z Lemberka, kteří užívali tento symbol jako rodový erb. Právě pod lemberské panství kdysi Rynoltice spadaly.

Lev se přitom na znak a vlajku původně vůbec neměl dostat. Jak řekla Deníku starostka, původní nápady počítaly se Zdislavou z Lemberka, nejslavnější postavou zdejšího kraje. „Heraldická kancelář, které jsme vypracování znaku obce zadali, nám ale vysvětlila, že obecní symboly a vlajky nesmějí obsahovat tváře lidí a postavy. Proto jsme se nakonec rozhodli pro lva, brusinky a Sloní kameny,“ poznamenala Guttmannová. Slavnostní udělení znaku a vlajky Rynolticím proběhlo 29. června v Poslanecké sněmovně. Dekrety obdrželo z rukou její předsedkyně Miroslavy Němcové 43 zástupců obcí a měst z celé republiky. Rynoltice byly jediným zástupcem kraje.