Krajské státní zastupitelství Ústí nad Labem došlo po zkoumání důkazů a na základě provedené rekonstrukce novoroční střelby v Tanvaldu, při níž zemřel mladý Rom a druhý byl postřelen k, prvním závěrům.

„Je možno vyloučit, že došlo ke spáchání trestného činu vraždy či jiného úmyslného trestného činu směřujícího k usmrcení dalších osob. Rovněž byly vyloučeny jakékoli rasové či majetkové pohnutky,“ sdělila náměstkyně krajského státního zástupce Ústí n. L. Lenka Bradáčová.
Podle vyjádření zastupitelství výstřelům předcházelo velmi intenzivní fyzické napadení osoby, která střelnou zbraň následně užila proti útočníkům na svou obranu.

Střelec přesto nemá zcela vyhráno. Útočníci na muže podle policistů zaútočili nožem. Nadále ale budou prošetřovat, zda byla obrana střelbou přiměřenou či nepřiměřenou.

„Pokud by orgány činné v trestním řízení dospěly k závěru, že došlo k překročení mezí nutné obrany, bude zahájeno trestní stíhání obránce,“ přiblížila Bradáčová.

Státní zastupitelství zároveň sdělilo, že nemůže podléhat tlakům, které jsou na něj vytvářeny veřejností, médii a zájmových skupin. „Státní zástupce je povinen při výkonu své působnosti postupovat odborně, svědomitě, odpovědně, nestranně, spravedlivě a bez zbytečných průtahů,“ doplnila Bradáčová.

Ke střelbě došlo v odlehlé části Tanvaldu, jen hodinu a půl po příchodu Nového roku.

Se střelcem, třiašedesátiletým mužem, se potkali na cestě u železniční trati na okraji Tanvaldu směrem k Desné nedaleko Krkonošské ulice dva mladí Romové.

Neoficiální zdroje již den po střelbě tvrdily, že mladí muži byli známí recidivisté a muže napadli. Ten vytáhl legálně drženou pistoli a začal střílet. Dvaadvacetiletý Rom na místě zemřel. Střelné poranění má i jeho o dva roky starší bratr, kterého kulka zasáhla do hrudi a záchranáři ho převezli do nemocnice.

Pohřeb zastřeleného se konal v sobotu 7. ledna. Provázely ho velké policejní manévry, které měly za úkol ochránit pietní průvod. Policisté na tanvaldském vlakovém nádraží zadržovali skupinku asi patnácti osob, které chtěly pochod narušit. Pohřbu se již zúčastnil i postřelený Rom. Pietní průvod poté prošel až na místo střelby.

Po celou dobu se v médiích objevovali informace, především z romské komunity, které státní zastupitelství ani Policie ČR nekomentovala.
Novoborští romští aktivisté Štefan Gorol a Miroslav Tancoš případ označovali v médiích slovy jako vražda, rasismus, poprava.