Celý příběh chlebové pece začal až neuvěřitelně. Frýdlantští přemýšleli, co nového zařadit do expozice Špitálku. Rozhodli se pro chlebovou pec, kterou předci ve středověku používali. Neuvěřitelně zní, že právě chlebovou pec při pozdějším archeologickém průzkumu objevili. Že by znamení? „Pec jsme objevili při archeologickém průzkumu. To jsme právě dělali rekonstrukci Městského muzea Špitálek. Původně jsme si mysleli, že je to keramická pec. Později jsme zjistili, že to tak není. Keramická pec by měla takové „nápeky", a to náš objev neměl. Tím jsme přišli na to, že je to pec na chleba. Ta byla součástí černé kuchyně v tomto objektu. Návštěvníkům jsme tak představili patrně světově ojedinělou záležitost," řekla k zajímavému nálezu Věra Sobotová, referentka odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Městského úřadu Frýdlant.

Křest ohněm proběhl úspěšně

Veškerá jednání nakonec dopadla ve prospěch Městského muzea. Nic tedy nebránilo stavbě nové pece. „Archeolog se snažil přemluvit starostu, že by nebylo špatné mít něco podobného v objektu Špitálku. Po souhlasu stavbě nic nebránilo, a proto jsme už v pátek s dětmi ze tříd základní školy začali stavět repliku chlebové pece. Během neděle si v ní mohly upéct placky nebo třeba středověký chleba. Na výrobu používáme mouku, kterou si děti umelou. Pečení placek trvá zhruba deset minut," doplnila Věra Sobotová a pokračuje: „Pec tu v rámci muzea zůstane i po této akci. Kdo premiéru nestihl o víkendu, může přijít i jindy." Možnost zapojit se do stavby děti lákala. „Stavět mě moc bavilo. Na pátek jsem se moc těšil," podělil se o své dojmy jeden z malých stavitelů.

Pec Frýdlantští stavěli tradičním způsobem, stejně jako například v 15. století, kdy se na stavbu chlebové pece využívalo hlíny, slámy a cihel. Návštěvníci mohli během víkendu zhlédnout kromě ukázky mletí obilí a pečení i výrobu oděvů.

Nové expozice na sebe nenechají čekat

Městské muzeum ve Frýdlantě prošlo za poslední dva roky větší rekonstrukcí. Podle dochovaných dokumentací byla stavba Špitálku, kde muzeum sídlí, zahájena 16. května 1561. „Špitál byl založen jako měšťanský, po třicetileté válce se stal vrchnostenským s působností pro celé panství. Špitály plnily funkci útulku pro nemocné, přestárlé, chudé a jinak postižené obyvatele," řekla k historii Iva Beranová, ředitelka frýdlantského muzea.

Muzeum bylo založeno už v roce 1893 hrnčířským mistrem Juliem Krausem. Letos v něm návštěvníci najdou mnoho zajímavých novinek. „Návštěvníci se můžou těšit na zrekonstruované prostory. Připravena je nová expozice, kde budou vystaveny předměty, které se ve Špitálku v minulosti používaly a až při rekonstrukci jsme přišli na to, že patřily sem. Samozřejmě se všichni mohou těšit na chlebovou pec a expozici řemesel," pozvala návštěvníky Věra Beranová.