S jejich názorem se částečně ztotožňují také pedagogové a ředitelé škol na Liberecku. „Učitelé v současné době nemají téměř žádné informace. Školení k jednotným maturitám jsme sice absolvovali, ale už někde před třemi lety. Od té doby se ještě nic nedělo. Má to být už za rok a my stále nic nevíme,“ postěžoval si Deníku ředitel Střední odborné školy a gymnázia Na bojišti Zdeněk Krabs. „Upřímně řečeno v tom mají zatím zmatek nejen děti, ale i rodiče a učitelé,“ povzdechl si Krabs.

Celý chystaný systém je podle jeho názoru moc složitý. „Osobně bych byl pro, aby se státní maturita dělala zatím jenom z češtiny, cizího jazyka a popřípadě matematiky,“ uzavřel.

Ředitelé však vesměs uznávají, že státní maturity už se chystají tak dlouho, že bude na jednu stranu lepší jejich spuštění dále neodkládat. „Už se to připravuje několik let a příprava si vyžádala desítky milionů korun. Čím dřív to bude spuštěné, čím dříve se přestane různě experimentovat, tím lépe. Problémy kolem toho budou tak jako tak, ale musíme to nějak zvládnout. Školy už jsou zvyklé prakticky na cokoli a nakonec si poradí,“ poznamenal ředitel Středního odborného učiliště nábytkářského v Liberci Václav Tichý.

Důležité podle něj je, aby učitelé prošli pečlivým školením. Musí totiž přesně vědět, jak bude státní maturita probíhat. „V samotném systému pak jde hlavně o nalezení jakéhosi kompromisu. Maturita nesmí být pro některé příliš těžká a pro jiné studenty zase jednoduchá,“ dodal ředitel Václav Tichý.

O tom, zda je státní maturita dostatečně připravená, se budou moci všichni zainteresovaní přesvědčit na podzim, kdy má proběhnout maturitní generálka, tedy maturita nanečisto. „Tam se ukáže, nakolik je to připravené a nakolik je to dobré. Zatím je pravda, že těch nejasností v proškolování pedagogů je poměrně dost. Navíc tam je i znatelné zpoždění. Jinak se ale příprava maturit blíží ke konci a problémy se postupně odstraňují,“ konstatovala pro Deník ředitelka libereckého Gymnázia Jeronýmova Zdeňka Kutínová.

Proti zavedení státních maturit již v roce 2010 protestují studenti na internetové sociální síti Facebook. Ke skupině s názvem Nechceme státní maturitu! se zde otevřeně přihlásilo již přes šestnáct tisíc lidí.

„Vítejte ve skupině, která má za cíl pokusit se o nemožné. Tedy o zrušení státní maturity. Za rok touto dobou nás čeká experiment, který si na nás vymysleli dámy poslankyně a páni poslanci . Většina učitelů i studentů ve školách však rok před novou závěrečnou zkouškou neví, jak se bude maturovat a zda vůbec se bude maturovat. Čas rychle letí a my bychom měli vzít svojí budoucnost do svých rukou. Takže pojďte podpořit naší skupinu a pojďme jasně dát najevo, že Nechceme státní maturitu!,“ zní úvod organizátorů internetové stránky, kteří chystají také petici. Tu hodlají v nejbližší době poslat ředitelům všech středních škol a učilišť v České republice.