„Nad rámec standardní komunikace e-mailem většina škol využívá Learning Management System, který umožňuje zadávat samostatnou práci i pracovat se žáky v reálném čase. Výuka pak může probíhat sice podle rozvrhu, ale přesto v domácím prostředí žáků,“ popsal systém náměstek hejtmana pro resort školství Petr Tulpa.

Základní podmínkou on-line výuky byl přístup studentů ke komunikačním technologiím. „Ještě o víkendu na konci jarních prázdnin jsme si udělali u všech žáků průzkum, jaké mají doma prostředky a možnosti. To považujeme za základní bod, od kterého se dále odvíjí koncepce výuky na dálku,“ řekl ředitel libereckého Gymnázia a Střední pedagogické školy Jeronýmova Jaroslav Šťastný. Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantě zase svým žákům umožnila vypůjčit si školní notebooky.

Letos sdílená kola v Liberci nevyjedou. Město odmítlo podepsat připravenou smlouvu s firmou Rekola.
Sdílená kola letos nebudou. Důvod? Úspory kvůli koronavirové krizi

Příprava na on-line výuku ze strany pedagogů je v náročnější než příprava na výuku klasickou. Vyhledávají interaktivní vzdělávací materiály, zadávají domácí práci, kontrolují zpětnou vazbu, koordinují on-line práci ve skupinách. I konzultační hodiny a porady pedagogického sboru se přesunuly na internet. „Zapojení studentů je obdivuhodné, nyní musíme udělat opatření, abychom je množstvím výuky neotrávili,“ doplnil ředitel liberecké SPŠSE a VOŠ Masarykova Jaroslav Semerád.

VĚRNI PAPÍRU

Na střední odborné škole Jablonecká v Liberci zůstali věrní materiálům v klasické papírové podobě. „Žáci z dojezdové vzdálenosti, kteří nemají možnost virtuální komunikace, si pro připravené vzdělávací materiály přicházejí a stejně tak odevzdávají zadané úkoly bezkontaktní formou do schránky u vjezdu do areálu školy,“ popsal systém výuky ředitel školy Milan Adamec.

MUDr. Richard Lukáš, PhD.  Lékařský ředitel Krajské nemocnice v Liberci a dlouholetý přednosta traumacentra, které se prezentuje světovými výsledky v oblasti léčby polytraumat.
„Můžeme z toho vyjít daleko lepší a silnější," říká šéf nemocnice Richard Lukáš

V Kamenickém Šenově nezapomínají ani na neformální aktivity, které nesouvisejí přímo se vzděláváním. „Připravujeme sympozium kutilství i diskuzní fóra. Hlavní vychovatelka si zase udělala virtuální vychovatelnu na internátu, kam jsou studenti zvyklí chodit na kus řeči a na kávu,“ nastínil možnosti tamějších studentů zástupce ředitele Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Jakub Jelínek.

NA PŘIJÍMAČKY

Gymnázium Dr. Randy v Jablonci nad Nisou nabízí vlastní formu on-line přípravy na přijímací zkoušky. „Původně jsme tento projekt rozjížděli pouze pro ty, kteří podali přihlášku ke studiu na našem gymnáziu. Pokud ale bude volná kapacita a zájem, můžeme přibrat i další uchazeče,“ zmínil ředitel školy Tomáš Hoffrichter.

Pravidelná on-line příprava se koná čtyřikrát týdně a zahrnuje český jazyk a matematiku. V podvečerních hodinách se zapsaní uchazeči účastní on-line videopřenosu. Lektoři procházejí různé typy úloh včetně těch, které byly v testech z loňských let.