„V přihláškách máme stále obrovský zmatek a jasno bude asi až ráno 1. září, kdy uvidíme, kolik studentů k nám skutečně nastoupilo,“ uvedl pro Deník Josef Šorm, ředitel liberecké střední průmyslové školy. Podle něj se na jejich školu hlásil velký počet studentů, ale někteří z nich teď své přihlášky stahují a upřednostňují jiné školy.

„Vadí mi také náklady, které si žádá poštovné za doručení rozhodnutí, a my ho musíme hradit z rozpočtu školy,“ doplnil Josef Šorm. Vysoké náklady jsou způsobené tím, že se hlásil obrovský počet žáků.

Uvidí se až 1. září, kdo nastoupí

„Myslím si, že nejhůř jsou na tom takový ti průměrní žáci, kteří nemají ani vyznamenání ani nepropadají. Mám informace o tom, že na pěti renomovaných libereckých školách vycházeli při přijímacím řízení z průměru na vysvědčení z deváté třídy,“ dodal Josef Šorm s tím, že tito žáci pak musí čekat, kam je vezmou a kam ne, protože jsou upřednostňováni ti, kteří měli v pololetí například vyznamenání.

Nejen střední průmyslová škola, ale také ostatní střední školy na Liberecku hlásí zmatky v přihláškách. „Ukončili jsme přijímací řízení a v současné chvíli čekáme, kdo se odvolá. Na to mají po doručení oznámení o přijetí žáci pětidenní lhůtu,“ přiblížila ředitelka Gymnázia v Jeronýmově ulici Zdeňka Kutínová.

Někteří žáci přihlášky neřeší

Podle ní už několik žáků nástup odřeklo a dalo přednost jiné škole. „Doufáme, že větší jasno v přihláškách budeme mít příští týden, kdy budeme vědět, kdo se odvolal a kdo skutečně nastoupí,“ dodala Zdeňka Kutínová.

Oproti ředitelům škol se k přihláškám někteří žáci a jejich rodiče staví flegmaticky. Jedním z příkladů je Jana Pokorná a její syn Jakub, který letos končí základní školu. „S Kubou jsme vybrali tři školy, na které jsme podali přihlášky. Protože je Jakub premiant, vzali ho na všechny tři a neřešíme, na kterou z nich nastoupí,“ informovala Jana Pokorná.

„Jemu je to jedno a já mu do toho nechci moc mluvit,“ zhodnotila Jana Pokorná s tím, že na rozhodnutí mají ještě čas, tak se teprve uvidí. A jak se k celé věci staví její patnáctiletý syn? „Moc to neřeším, ještě mám čas, tak to pak nějak proberu s mamkou a nějakou školu vybereme. Všechny jsou dost podobné, tak asi vyberu tu, která je nejblíž, abych nemusel moc daleko dojíždět,“ svěřil se Deníku patnáctiletý Jakub Pokorný.

O tom, jaký zmatek zažívá vedení škol, svědčí také fakt, že někde zaznamenali až dvakrát větší počet podaných přihlášek než v předchozích letech. „Hlásí se k nám zhruba sto studentů, což je dvakrát tolik, než přijmeme. O tom, kolik jich skutečně nastoupí, rozhodnou převážně oni sami, protože je jen na nich, kterou ze škol, na kterou se hlásí, si vyberou,“ sdělila již dříve ředitelka liberecké Střední průmyslové školy textilní Vilma Hrudová.

Podobného názoru, jako ředitelka Střední průmyslové školy textilní jsou i jiní ředitelé libereckých škol. „Letos si k nám přihlášku podalo téměř čtyřista padesát studentů, ale až sedmdesát procent z nich může být virtuálních. Nikdo totiž nevíme, jak se kdo rozhodne a kdo si naší školu nakonec skutečně vybere,“ potvrdil Jaroslav Počer, ředitel Obchodní akademie Liberec.

Dále dodal, že necelé tři stovky zájemců o studium u nich mají vyznamenání, a proto proběhlo přijímací řízení bez přijímacích zkoušek. I takovou možnost totiž v současnosti ředitelé středních škol mají.