Studenti školy spojili síly s učiteli a vybudovali přírodní zelenou učebnu, naučnou zemědělskou stezku, bylinkovou, ornitologickou a horninovou expozici a přírodní amfiteátr. Ani nouzový stav a neúčast žáků v prezenční formě vzdělávání nezastavil zemědělství a práci na školních pozemcích.

Mnozí pedagogové nejenom že vzdělávali žáky na dálku distanční formou, ale právě naučná zemědělská stezka a školní hospodářství se jim staly venkovní přírodní posilovnou. „Pokud dorazíte v současné době, uvidíte stezku v plném rozkvětu. Začali jsme i experimentovat a pěstovat pro Frýdlantsko netradiční zemědělské plodiny jako například quinou, pohanku, čočku či sóju. Květinová louka hraje všemi barvami,“ řekl ředitel školy Miroslav Kudrna.

Jelikož chtějí navázat na školní pivo a tradiční výrobky ze své pekárny a řeznické dílny, rozhodli se letos zúčastnit soutěže Regionální potravina Libereckého kraje a Kunratické jamparády. „Měl jsem možnost být součástí této tradiční přehlídky marmelád a společně se starostou Kunratic nás napadla myšlenka, proč by se škola nemohla také zapojit se školní marmeládou z ovoce vypěstovaného z ovocného sadu. Plánujeme připravit čtyři druhy více či méně netradiční marmelády,“ popsal nápad Kudrna.

V soutěži Regionální potravina Libereckého kraje slavili úspěch s učňovskou houskou v kategorii Pekařské výrobky včetně těstovin. Oceněný výrobek získává právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let. Tato „pečeť kvality“ garantuje, že oceněné potraviny jsou poctivé, čerstvé a pocházejí z lokálních surovin.

„V tomto roce nás navíc čeká další milník, z naší vinice budeme vůbec poprvé dělat dva druhy vína. Plánujeme Frýdlantský Sauvignon a Frýdlantskou Frankovku ve spolupráci s mělnickým vinařstvím Kraus, odkud pochází sazenice vinné révy,“ pochlubil se Kudrna.

Sklízet budou chmel i révu

Škola se rovněž plánuje zapojit do už tradičních akcí jako Hejnický dřevorubec a Svatohubertské slavnosti. „Věřím, že příští školní rok bude pro školu jako takovou klidnější a akce, které chystáme, stihneme zrealizovat. V srpnu proběhne třetí ročník chmelobraní. Dále se mohou zájemci těšit na první ročník vinobraní, Zemědělskou olympiádu, Lesnický den a náš stánek se školními výrobky bude i na akcích, které pořádají naši partneři napříč Libereckým krajem,“ uzavřel vyprávění Miroslav Kudrna.