Vandalismus, sváry mezi dětmi a podobné sídlištní nešvary. To jsou jevy, které se nelíbí obyvatelům největšího libereckého sídliště. Toho v Rochlici.
„S následky vandalismu se tu potkáváme denně. Nedávno například shořela popelnice. Mezi dětmi tu dochází, až bych řekla, k šikaně a krádeže jsou také na denním pořádku,“ stěžuje si Daniela Miroszková, která bydlí v Burianově ulici.

Její rodiny se útoky zejména na majetek již několikrát dotkly. Například u osobního auta, které její manžel využívá k taxikaření, jim někdo už dvakrát rozbil okénko. „Jednou nám zmizela navigace, podruhé transparent označující auto jako taxikářské,“ upřesnila Daniela Miroszková. A nejsou jediní postižení na sídlišti. Stejně jako ona tak zřejmě mnozí další uvítají, že liberecká městská policie se rozhodla své místní sídlo přemístit přímo do sídliště, a zrovna do ulice Burianova. Do domu s pečovatelskou službou.

Senioři patří do rizikové skupiny

„Dům s pečovatelskou službou nám přišel jako vhodné místo pro sídlo okrskářů. Vždyť právě senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin,“ vysvětluje Ladislav Krajčík, ředitel Městské policie Liberec. Strážníci však podle jeho slov nebudou jen nečinně sedět v místnosti. Ta je pro ně jen zázemím. „Chceme dostat strážníky do ulic. Pochůzky sídlištěm, respektive svěřeným rajonem, by měly tvořit devadesát procent jejich pracovní doby,“ upřesnil ředitel.

Liberecký primátor Jiří Kittner pak doplnil, že ve spolupráci s místními obyvateli se město již delší dobu snaží vyřešit problematickou situaci v centru sídliště. „Proto jsme se rozhodli posunout sem celou služebnu, aby tak strážníci městské policie mohli okamžitě reagovat na potřeby místních obyvatel,“ zdůraznil primátor Jiří Kittner.

Místnost v Burianově ulici bude sloužit třem okrskářům. Rochlickému, veseckému a vratislavickému. Namísto původního zázemí v budově rochlické pošty by mohlo vzniknout například nízkoprahové centrum. „Rádi bychom, aby prostory nadále sloužily prevenci v sociální oblasti,“ nastínila možnou budoucnost Naděžda Jozífková, náměstkyně primátora pro sociální věci.